Մինչև տարածքային հարցեր առաջ քաշելն Ադրբեջանը պարտավոր է վերադարձնել ԼՂՀ-ի օկուպացված շրջանները. Շավարշ Քոչարյան
«Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշմանը մենք քաջ տեղյակ ենք, կարող են լինել տարբեր արտահայտություններ, մենք պարտավոր չենք բոլորին պատասխանել»,- այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ դեսպանատան աշխատակցի այն հայտարարությանը, թե քանի դեռ Հայաստանն Արցախը չի ճանաչել, ռուսական զենք Արցախ չի կարող գնալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի հայտարարությանը, թե՝ ցույց տվեք փաստաթղթեր, որ Ռուսաստանը շարունակում է զենք վաճառել Ադրբեջանին, Շավարշ Քոչարյանը նշեց, թե դրան պատասխանող այլ ատյաններ կան, որոնց առջև այդ հարցերը բարձրացվում են:
Անդրադառնալով Ուորլիքի այն հայտարարությանը, թե բանակցություններն ընթանալու են տարածքների զիջում կարգավիճակի դիմաց, փոխարտգործանախարարն ասաց, որ եթե խոսքը գնում է Մադրիդյան սկզբունքների մասին, որոնք գաղտնազերծված են երեք համանախագահող երկրների հինգ հայտարարություններով, ապա ակնհայտ է, որ խոսքը գնում է և՛ տարածքների մասին, և՛ կարգավիճակի մասին:
«Շատ կարևոր է արձանագրել հետևյալը, որ Ադրբեջանը փորձում է այդ ամբողջ փաթեթից դուրս բերել, դա նաև երեկ Գերմանիայում գտնվելիս Մամեդյարովի հայտարարությունն էր և իր պատկերացմամբ՝ խնդիրը լուծվում է՝ տարածքներ վերադարձնելով, և այլն, և այլն: Այսինքն՝ շատ կարևոր է արձանագրել հետևյալը՝ մինչև տարածքային հարցեր առաջ քաշելն Ադրբեջանը պարտավոր է առնվազն, եթե այդքան կարևորում է այդ հարցը, վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օկուպացված շրջանները և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը: Ինչո՞ւ: Որովհետև ճանաչելով՝ նա կունենա այն սուբյեկտը, որն իրավազոր է քննարկել նմանատիպ հարցեր: Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող այդպիսի հարցեր լուծել՝ Ղարաբաղի փոխարեն: Սա է ամենակարճ ճանապարհը, որպեսզի Ադրբեջանը հասնի իր բաղձալի նպատակին»,- ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Հարցին, թե ո՞ր տարածքների հանձնման մասին է խոսքը, նա պատասխանց. «Ես կխոսեմ այն տարածքների մասին, որն օկուպացրել է Ադրբեջանը: Դա Մարտունու շրջանն է, Մարտակերտի շրջանի հատվածներն են, դա Շահումյանի շրջանն է, իսկ ինչ ենք մենք հանձնելու, թող մտահոգի ադրբեջանցիներին: Ինձ դա չի մտահոգում»,- նշեց նա:

Замглавы МИД Армении: Азербайджан, прежде чем поднимать территориальные вопросы, обязан вернуть оккупированные районы НКР
«Нам хорошо известна официальная позиция России. Могут быть различные высказывания, мы не обязаны отвечать на все», – сказал сегодня журналистам после заседания правительства Армении заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян, коснувшись заявления сотрудника посольства РФ о том, что пока Армения не признала Карабах, туда не будет поступать российское вооружение.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 12 АРЦАХПРЕСС - Шаварш Кочарян обратился также к заявлению посла России в Армении Ивана Волынкина. Отметим, 9 мая в беседе с журналистами в ереванском Парке Победы посол РФ в РА Иван Волынкин сказал: «Покажите документы, покажите данные, согласно которым Россия продолжает продавать оружие Азербайджану». Замглавы МИД РА отметил, что на этот вопрос должен отвечать не посол России в Армении. «Есть другие инстанции, перед которыми эти вопросы ставятся», – сказал Кочарян.
Шаварш Кочарян отметил также, что Азербайджан, прежде чем поднимать территориальные вопросы, как минимум, обязан вернуть оккупированные районы Нагорного Карабаха и признать Нагорно-Карабахскую Республику. По словам Кочаряна, речь идет о части Мартунинского и Мартакертского районов и Шаумяновском районе.
Как отметил замглавы МИД РА, если речь идет о Мадридских принципах, то в них говорится и о территориях, и о статусе. «Важно констатировать следующее: Азербайджан пытается из всего переговорного пакета выделить пункт о территориях»,– сказал он.
«Признав Карабах, Азербайджан будет вести переговоры с субъектом, правомочным обсуждать подобные вопросы. Республика Армения не может решать подобные вопросы вместо Карабаха. Таков самый короткий путь, чтобы Азербайджан достиг своей  желанной цели», – сказал Кочарян.