Թուրքիայի միակ հայկական գյուղն արտագաղթը կանխելու համար ցանկանում է նոր շունչ ստանալ
Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի` Վաքըֆլըի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավարությունը մտադիր է նոր նախագծեր իրականացնել` գյուղին նոր շունչ հաղորդելու համար:
Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի` Վաքըֆլըի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավարությունը մտադիր է նոր նախագծեր իրականացնել` գյուղին նոր շունչ հաղորդելու համար: Այդուհանդերձ, այդ ծրագրերի իրականացման համար զգալի օգնություն է անհրաժեշտ: Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Օգոստոսի 31-ին Վաքըֆլըի հայկական եկեղեցու հիմնադրամը նախատեսում է զոհաբերություն (մատաղ) անել Ստամբուլի Քընալըադա կղզու Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում: Արարողությանը ներկա է գտնվելու նաև Պոլսո հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը:
Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավար Ջեմ Չափարը հայտնել է, որ նման արարողություն իրենք կատարում են ամեն տարի: Նա ուրախությամբ հայտնել է, որ Հաթայ նահանգում գտնվող Վաքըֆլը գյուղում հայկական եկեղեցու վերակառուցումից հետո զգալի հոսք է սկսվել դեպի գյուղ: Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ իրենք հայկական գյուղի վերակենդանացման հետ կապված ունեն նոր ծրագրեր , որոնց  իրականացման համար  ակայն, պահանջվում   է  շուրջ 450 հազար թուրքական լիրա (ավելի քան 210 հազար ԱՄՆ դոլար):
Ուշադրություն հրավիրելով լեզվական խնդրին` Չափարը նշել է, որ իրենք ցանկանում են հայերենի դասընթացներ բացել: «Առանց այն էլ քչացել ենք: Գյուղի բնակչությունը 600 էր, այժմ դարձել է 330: Նախկինում մեր կարիքներն ինքներս էինք հոգում, սակայն այժմ Ստամբուլի կարիքն ունենք: Անհրաժեշտ է, որ ամեն ոք ձեռք ձեռքի տված կյանք տա այս գյուղին: Դպրոց ունենք, սակայն չկա հայերենի դասընթաց: Հայոց լեզվի դասավանդումը երկրորդ գործոնը կարող է դառնալ, որ այստեղից արտագաղթը նվազի: Այլապես դատապարտված ենք վերանալու»,- ասել է Չափարը` հավելելով, որ ինքն էլ աստիճանաբար կորցնում է լեզուն: Նրա հավաստմամբ`հայոց լեզու դասավանդող բերելու պարագայում, Հաթայի համալսարանը կհոգա բոլոր ծախսերը:
Ջեմ Չափարն անդրադարձել է նաև գյուղում հայ կանանց կողմից մուրաբաներ, լիկյորներ պատրաստելու գործընթացին` ընդգծելով, որ դրանցից իրենք ոչ միայն զգալի շահույթ կունենան, այլև կխթանի, որ   գյուղը  չլքեն:

Необходимы проекты и средства для возрождения единственного на сегодня в Турции армянского села
Руководство фонда армянской церкви Сурб Аствацацин (Св.Богоматери) Вагыфлра намерено реализовать новый проект, чтобы возродить жизнь в единственном оставшемся на территории Турции армянском селе – Вагыфлр и приостановить миграцию из этих мест.
Руководство фонда армянской церкви Сурб Аствацацин (Св.Богоматери) Вагыфлра намерено реализовать новый проект, чтобы возродить жизнь в единственном оставшемся на территории Турции армянском селе – Вагыфлр и приостановить миграцию из этих мест. Однако, для реализации подобных программ потребуются значительные финансовые средства. Об этом, как передает Арцахпресс, сообщает Арменпресс, ссылаясь на газету «Акос». 31 августа руководство фонда планирует провести церемонию жертвоприношения в церкви Сурб Григора Лусаворича (Св.Григория Просветителя) на острове Кыналрада в Стамбуле. На церемонии будут присутствовать местоблюститель армянской патриархии Константинополя, архиепископ Арам Атешян. Руководитель фонда армянской церкви Сурб Аствацацин Джем Чапар отметил, что эта церемония проводится каждый год. Он с радостью отметил, что после реконструкции армянской церкви в селе Вакыфлр приток людей в село увеличился. Кроме того, есть новые программы возрождения этого села, однако, на их реализацию потребуется около 450 тысяч турецких лир (более 210 тысяч долларов США). Коснувшись проблемы языка, Чапар отметил, что они хотят открыть курсы армянского языка. «Нас и так осталось совсем мало. В селе было 600 жителей, осталось 330. Необходимо придать новый импульс жизни этому селу. У нас есть школа, но нет курса армянского языка. Преподавание армянского может стать еще одни фактором, который может остановить процесс миграции из этого села. В противном случае, мы обречены на исчезновение», - сказал Чапар, признавшись, что он сам начал забывать родной язык. По его словам, если найти преподавателя армянского языка, то университет Хата возьмет на себя все связанные с этим расходы. Джем Чапар коснулся и женских курсов по приготовлению варений, ликеров, подчеркнув, что все эти занятия не только кормят местных жителей, но препятствуют тому, чтобы они покидали родное село.