Սարգսյանն ու Քերին քննարկել են հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները
Աշխատանքային այցով Ավստրիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ  նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը քննարկել են ս.թ. ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները: Կարևորելով ՄԽ համանախագահողների մայիսի տասներկուսի հայտարարությունը` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է ապահովել 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրումը: Ընդգծելով փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարներն են նախաձեռնել ներկայիս հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանք նույնպիսի հետևողականությամբ իրենց հասցեական դիրքորոշումներով ու հստակ քայլերով կնպաստեն բանակցությունների վերսկսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:

Президент Армении и госсекретарь США обсудили возможности возобновления переговоров по Карабаху
Находящийся с рабочим визитом в Австрии президент Армении Серж Саргсян провел встречу с госсекретарем США Джоном Керри.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 16 АРЦАХПРЕСС - Стороны обсудили возможности преодоления ситуации, сложившейся в результате грубого нарушения перемирия в начале апреля в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Отметив важность заявления сопредседателей МГ ОБСЕ от 12 мая, президент Саргсян отметил, что для возобновления переговорного процесса необходимо неукоснительно соблюдать соглашения от 1994 и 1995 гг об установлении и укреплении перемирия, а также скорейшее внедрение механизмов расследования инцидентов. Был подчеркнут тот факт, что нынешняя встреча была инициирована главами МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.
Глава государства выразил надежду на то, что они последовательно, своими адресными заявлениями и четкими шагами будут содействовать созданию условии, способствующих возобновлению переговоров.
Стороны вновь подтвердили, что нет военного пути решения нагорно-карабахского конфликта, и необходимо на основе базовых принципов найти механизмы взаимоприемлемого урегулирования.