Սարգսյանն ու Քերին քննարկել են հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները
Աշխատանքային այցով Ավստրիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ  նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը քննարկել են ս.թ. ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները: Կարևորելով ՄԽ համանախագահողների մայիսի տասներկուսի հայտարարությունը` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է ապահովել 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրումը: Ընդգծելով փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարներն են նախաձեռնել ներկայիս հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանք նույնպիսի հետևողականությամբ իրենց հասցեական դիրքորոշումներով ու հստակ քայլերով կնպաստեն բանակցությունների վերսկսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:

Karabakh conflict has no military solution: Kerry and Sargsyan
President of Armenia Serzh Sargsyan, who is on a working visit to Austria, met with the U.S. Secretary of State John Kerry Monday.
STEPANAKERT, MAY 16, ARTSAKHPRESS: As  informed the press service of Armenia’s President Office, the sides discussed ways out of the situation ensued as a result of the gross violation of ceasefire in the Karabakh conflict zone in early April. Attaching great importance to the statement issued by the Minsk Group Co-chairs on May 12, President Sargsyan mentioned that it is necessary to ensure the full implementation of the 1994 ceasefire agreement and the 1995 ceasefire reinforcement agreement, as well as the rapid installation of ceasefire violation monitoring mechanisms for the resumption of the negotiation process.
Stating that the meeting was initiated by the Foreign Ministers of the OSCE Minsk Group Co-chair countries, the President of the Republic hoped that they will also foster the creation of favorable conditions for the resumption of talks by their consistent addressed positions and concrete steps.
The sides reconfirmed that the Nagorno-Karabakh conflict has no military solution and mechanisms of mutually acceptable solution should be found on the basis of fundamental principles.