ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը հույս ունի, որ Վիեննայի հանդիպումը կսանձի Ադրբեջանի սրվող ագրեսիան
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման դրական արդյունք է համարում միջազգային հանրության հանձնառությունը` սանձելու Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախի և Հայաստանի դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի մեկնաբանության տեքստում` Վիեննայում մայիսի 16-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման առնչությամբ: «Նախագահներ Սարգսյանի եւ Ալիեւի հանդիպման արդյունքներով Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մշտադիտարկման մեխանիզմներ մշակելու եւ տարածաշրջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիտորդների ներկայությունը ընդլայնելու վերաբերյալ հայտարարությունները խոստումնալից են այն առումով, որ միջազգային հանրությունը երկար տարիներ Բաքվին հանդարտեցնելուց հետո պատրաստակամ է ձեռնարկելու խոհեմ քայլեր` առերեսվելու եւ զսպելու Ադրբեջանի սրվող ագրեսիան թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի դեմ»,- նշել է Համբարյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ հանդիպումը վերջ կդնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձախողված քաղաքականությանը: «Կարեւորը այս համաձայնությունների իրագործումն է եւ, ի վերջո, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ միջազգային հանրության պատրաստակամությունը` հստակորեն եւ առանց երկակիության դատապարտելու վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին Ադրբեջանի խոչընդոտող քայլերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւական հավասարության ոչ արդյունավետ օրինակը Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումների եւ բռնության սրման պարագայում միմիայն քաջալերել է Ալիեւի քայլերը դեպի պատերազմ: Հույս ունենք, որ կեղծ հավասարության այս ձախողված քաղաքականությանը վերջ կդրվի Վիեննայում կայացած հանդիպման միջոցով»,-ընդգծել է Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը:
Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մաﬔդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:

Комитет Айдата США надеется, что венская встреча обуздает агрессию Азербайджана
Комитет Айдата США положительным оценивает решимость международного сообщества обуздать агрессию Азербайджана – как результат встречи в Вене президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 17 АРЦАХПРЕСС - Oб этом сообщается в комментариях исполнительного директора Комитета Айдата США Арама Амбаряна по поводу встречи в Вене президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. «По итогам встречи в Вене президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева было достигнуто соглашение о предприятии шагов по внедрению механизмов мониторинга выполнения этих соглашений и расследования нарушений перемирия, об увеличении возможностей команды Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, что является многообещающим в свете обуздания многолетней агрессии Баку против Арцаха и Армении»,- сказал Амбарян.
Он выразил надежду, что эта встреча положит конец провалившейся политике Минской группы ОБСЕ. «Важным является осуществление этих соглашений, и, в конце концов, готовность Минской группы ОБСЕ и международного сообщества осудить препятствование со стороны Азербайджана шагам по установлению доверия. Пример формального уравнивания со стороны Минской группы ОБСЕ воодушевлял Алиева на развязывание войны. Надеемся, что встреча в Вене положит конец провалившейся политике фальшивого уравнивания со стороны Минской группы ОБСЕ»,- сказал Амбарян.
Вечером 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при участии госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел России Сергея Лаврова и госсекретаря по европейским вопросам МИД Французской Республики Арлена Дезира.
Как сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, во встрече приняли участие главы МИД Армении и Азербайджана Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров, сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик.