Radio Vatican-ն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը
Վիեննայում մայիսի 16-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո շփման գծում երկու զոհ գրանցվեց՝ երկու կողմերից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է Radio Vatican ռադիոկայանի կայքը:
Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում են զոհեր գրանցվել՝ չնայած հակամարտությունը կարգավորելու՝ երկու պետությունների նախագահների ցանկության մասին հայտարարություններին:
Լրագրող Ֆրանչեսկա Սաբատինելին այս թեմայով խոսել է Osservatorio Balcani e Caucaso կենտրոնի լրագրող Սիմոնե Զոպելարոյի հետ:
Զոպելարոյի խոսքով՝ երկու երկրների նախագահների հանդիպումը կարևոր քայլ էր, քանի որ նրանք երկար ժամանակ չէին հանդիպել, հատկապես՝ ապրիլից ի վեր, երբ տեղի ունեցավ 1994 թվականին կնքված հրադադարից ի վեր պատերազմի վատագույն շրջանը: Նա նշել է, որ 1994 թվականից ի վեր չէին եղել նման ծանր պատերազմական գործողություններ, ինչպես ապրիլի սկզբին, երբ գրանցվեց ավելի քան 300 զոհ երկու կողմերից: Երկու նախագահները կրկին կհանդիպեն, և հույս կա, որ դա կարող է հանգեցնել խաղաղության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքմանը:
Հարցին, թե ինչն է խանգարում հասնել այդ համաձայնագրին, լրագրողը պատասխանել է՝ այդ հակամարտությանն առնչվող ներքին և արտաքին տարբեր դերակատարների գործոնը:
«Ադրբեջանը նավթով ու գազով հարուստ պետություն է, որտեղ 1969 թվականից ի վեր իշխանության գլխին է մի ընտանիք՝ Ալիևների ընտանիքը։ Իշխանության մեջ գտնվող այս ընտանիքն օգտագործում է Ղարաբաղյան հակամարտությունն արդարացնելու ազատության տարբեր սահմանափակումները»,- ասել է Զոպելարոն՝ հիշատակելով նաև Ռուսաստանին:
«Կա նաև Ռուսաստանը, որը պաշտոնապես Հայաստանի դաշնակիցն է, բայց որը մեծ քանակությամբ զենք է վաճառում Ադրբեջանին: Այդպես, Ռուսաստանը երկակի խաղ է խաղում, որովհետև այդկերպ պահպանում է Հարավային Կովկասում իր համար կարևոր ներկայությունը: Եվրոպան և ԱՄՆ-ն, փոխարենը, մեծ անտարբերություն են դրսևորում այս հակամարտության հանդեպ և երբեք ջանք չեն դրել իրականում այն լուծելու համար: Այսպիսով՝ ցավոք, այս իրավիճակը ձգձգվել է մի ամբողջ քառորդ դար»,- ասում է Զոպելարոն:
Լրագրողը հաստատում է, որ իսկապես այս լարվածությանը վերջ դնելը կարծես որևէ մեկի օրակարգում չէ իրականում:
«Հիշենք, որ ի թիվս այլնի, այս հակամարտությունում 30 հազարից ավելի զոհ է եղել, մեկ միլիոնից ավելի փախստական և տեղահանված, մենք կարող ենք պատկերացնել, թե դրանք ինչ վնասներ են այս երկու փոքր պետությունների տնտեսության, ազատության, հավասարության համար, որոնք նաև Եվրոպայի խորհրդի անդամներ են, այդ իսկ պատճառով Եվրոպան նույնպես պետք է շատ ավելի համագործակցային վերաբերմունք ունենար, այս հակամարտության վերաբերյալ շատ ավելի մեծ հանձնառություն: Փոխարենը՝ ամեն կողմից մեծ ցինիզմն է իշխում։ Ցավոք, այս հակամարտությունը չի արձագանքում ռազմական տրամաբանությանը, այլ՝ քաղաքական տրամաբանությանը, որի պատճառով որոշակի պահերի որոշվում է, որ պետք է լինի լարվածություն, հնարավոր է՝ քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված»,- ասում է Զոպելարոն:
Լրագրողը պատմում է, որ այցելել է Թալիշ՝ «ուրվական գյուղ», որտեղ ողջ բնակչությունը ստիպված է եղել հեռանալ, դպրոցներն ու տներն ավերվել են, շատերը սպանվել, վիրավորվել, խոշտանգվել: Նա պատմել է նաև, որ այցելել է խրամատներ, որոնք նույնպես նրա համար «մեկ այլ տպավորիչ տեսարան են եղել»։ «Մեզ այս ամենը տանում է 100 տարի հետ, երբ Եվրոպայում Առաջին համաշխարհային պատերազմն էր: Դեռ այսօր էլ, Առաջին համաշխարհային պատերազմից հարյուր տարի անց, խրամատներ կան, որտեղ երիտասարդները բախվում են մահվան սպառնալիքին: Եվ այս ամենն իսկապես աշխարհի կողմից մոռացված պատերազմ է»,- ասում է նա:
Լրագրողները նաև խոսել են  Հռոմի պապի՝ Հայաստան կատարելիք այցի մասին, և Սիմոնե Զոպելարոն նշել է, որ դա քիչ լավ նորություններից է:
«Հանդիպել եմ քաղաքացիական հասարակության տարբեր անդամների, վարչապետին. նրանք բոլորն ինձ պատմել են Հռոմի պապի այցելության մասին որպես այս հակամարտության համար մեծ հույսի նշան: Հակամարտություն քրիստոնյա հայ բնակչության, որը եղել է պատմության մեջ քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջին ժողովուրդը, և Ադրբեջանի մահմեդական բնակչության միջև: Հուսով եմ, որ Պապի այցը կարող է խաղաղության նշան լինել»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:

Забытая миром война – статья Radio Vatican о карабахском конфликте
После состоявшейся 16 мая венской встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева на линии соприкосновения погибли два солдата, об этом говорится на сайте Radio Vatican.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 18 АРЦАХПРЕСС - В НКР продолжают погибать солдаты,  невзирая на заявления о желании президентов двух государств урегулировать конфликт.
Журналист Франческа Сабатини  на эту тему побеседовала с аналитиком итальянского исследовательского центра Osservatorio Balcani e Caucaso Симоне Зоппелларо.
По словам Симоне Зоппелларо, встреча президентов была важным шагом, поскольку они давно не встречались, в частности, с апреля, когда настал наихудший этап войны после заключения соглашения о перемирии 1994г. Он отметил, что с 1994 г. еще не было таких напряженных военных действий, как в начале апреля, когда было отмечено более 300 погибших с обеих сторон. Президенты двух стран вновь встретятся, и есть надежда, что это может привести к заключению договора о мире.
На вопрос, что мешает заключению этого договора, аналитик центра ответил, что фактор разных участников – внутренних и внешних, связанных с конфликтом.
«Азербайджан – государство богатое нефтью и газом, бразды правления которого, начиная с 1969г., находятся в руках одной семьи – алиевского клана.  Держа в руках рычаги власти, эта семья использует карабахский конфликт для оправдания различных ограничений свободы», - сказал аналитик, упомянув также Россию.
«Есть также Россия, которая официально является союзником Армении, но которая в больших масштабах продает оружие Азербайджану. Таким образом, РФ играет в двойную игру, поскольку так сохраняет на Южном Кавказе столь важное для нее присутствие.  Европа и США проявляют безразличие к этому конфликту и никогда не прикладывали усилий, чтобы реально урегулировать его. Таким образом, к сожалению, эта ситуация растянулась на целую четверть века», - сказал Зоппелларо.
Он подтвердил, что на самом деле прекращение этого напряжения, такое впечатление, что не входило ни в чью повестку.
«Вспомним, что этот конфликт привел к гибели более 30 тыс человек, более миллиона людей стали беженцами и выселенными, мы можем представить размеры урона, нанесенного различным сферам этих двух небольших государств, которые также являются членами ЕС, и именно по этой причине Европа также должна была проявить готовность к сотрудничеству  по данному конфликту»,- сказал он.
Аналитик рассказывает, что посетил Талиш - «село призраков», население которого вынужденно было покинуть свои дома, школы и здания разрушены, было много убитых, раненных, многие подверглись пыткам.
Он также рассказал, что побывал и в траншеях – это было для него необычно впечатляющим зрелищем. «Все это переносит нас на 100 лет назад, когда в Европе шла Первая Мировая война. И по сей день, спустя век после Первой Мировой войны существуют окопы, в которых молодые люди сталкиваются с угрозой гибели. И все это реально забывая миром война», - сказал он.