Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի նիստին
Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում մայիսի 18-ին կայացավ Եվրոպայի խորհրդի գործադիր մարմնի՝ նախարարների կոմիտեի 126-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
ԵԽ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը ներկա էին և քննարկումներին մասնակցեցին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, Բուլղարիայի նախագահ Ռոսեն Պլևնելիևը, կազմակերպության անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ։
Իր խոսքում անդրադառնալով Եվրախորհրդի օրակարգային հարցերին՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Ցանկանում եմ նաև մեր երախտագիտությունը հայտնել գլխավոր քարտուղարին՝ «Եվրոպայում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության» մասին իր երրորդ տարեկան զեկույցը ներկայացնելու համար: Մենք կիսում ենք պարոն Յագլանդի տեսակետը «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն։ Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում»:
Գործընկերներին ներկայացնլով ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման նպատակով երկու օր առաջ Վիեննայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպումը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց. «Նման իրավիճակի ականատեսը դարձանք այս տարվա ապրիլի սկզբին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ եղան, տեղի ունեցան միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ։
Ապրիլի սկզբին ստեղծված լարված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղիները քննարկվեցին երկու օր առաջ Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը, որին ներկա էին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը, ԱՄՆ պետքարտուղարը և Ֆրանսիայի՝ եվրոպական հարցերով պետքարտուղարը, ովքեր ներկայացնում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները։
Իրենց համատեղ հայտարարության մեջ համանախագահող երկրները շեշտեցին 1994-1995թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն ձեռք բերվեց՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ: Այս ամենը կարող է ճանապարհ հարթել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար:
Մինչ այսօր Ադրբեջանը շարունակաբար խափանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նման առաջարկությունները և անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները»:
Նախարար Նալբանդյանն իր ելույթում արծարծեց ԵԽ առջև ծառացած մարտահրավերները և այդ առումով ընդգծեց. «Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է պաշտպանել եվրոպական արժեքները և անհատի իրավունքները ողջ մայրցամաքում: Մենք կիսում ենք այս սրահում հավաքվածներից շատերի համոզմունքը, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված անհատների իրավունքները չեն կարող պայմանավորված լինել մարդկանց բնակության վայրի կարգավիճակով: Այս առումով կարևորում ենք հակամարտության գոտիներում մարդու իրավունքների ապահովման թեմայի շուրջ քննարկումներ ծավալելու վերջերս առաջադրված նախաձեռնությունները:
Այսօր ահաբեկչության հանգեցնող բռնի ծայրահեղականությունը և արմատականությունը անմիջական սպառնալիքներ են հանդիսանում մեր արժեքների համար: Մենք վճռական ենք՝ պայքարելու այս զարհուրելի երևույթի դեմ: Հաջողության հասնելու համար պետք է առաջին հերթին սկսել դրանց խորքային պատճառներից: Այս առումով էական է ռասիզմի, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ պայքարը: Հայաստանը մշտապես իր ձայնն է բարձրացրել՝ քննադատելու ատելության քարոզչությունը և այլատյացությունը, հատկապես քաղաքական ելույթներում։ Այս երևույթների դեմ պայքարը Հայաստանի առաջնահերթություններից մեկն էր Նախարարների կոմիտեում նախագահության ընթացքում և այժմ էլ շարունակում է գտնվել մեր գերակայությունների շարքում»:
ԱԳՆ ղեկավարը, անդրադառնալով նաև Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 15-ամյակին, շեշետեց. «2016թ. նշում ենք Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 15-ամյակը: Այս ժամանակահատվածը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում արգասաբեր համագործակցության տարիներ էին: Մի քանի օրից պաշտոնապես կմեկնարկի Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար 2015-2018թթ. գործողությունների ծրագիրը: Գործողությունների նոր ծրագիրը առավել կխթանի բարեփոխումների գործընթացը մեր երկրում»:

Налбандян: Надеемся, что на этот раз Азербайджан не обманет надежды стран-сопредседателей
Азербайджан до сих пор последовательно отклонял предложения стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и даже достигнутые договоренности. Надеемся, что на этот раз Азербайджан не обманет надежды стран-сопредседателей и ожидания международного сообщества.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 18 АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, выступая на 126-м заседании Комитета министров Совета Европы.
Поздравив Болгарию с успешным председательством в КМ СЕ, министр поблагодарил  министра Митова за прекрасную организацию встречи.
«Желаю также выразить признательность генеральному секретарю за представленный третий ежегодный доклад «О верховенстве демократии, прав человека и закона в Европе». Мы разделяем точку зрения о концепции «демократической безопасности», согласно которой маловероятно, чтобы демократические страны начинали войны. Очевидно, что авторитарные режимы не становятся перед подобной дилеммой.
Свидетелями подобной ситуации стали мы в начале апреля текущего года, когда Азербайджана начал широкомасштабные военные действия против Нагорного Карабаха, в результате чего были многочисленные жертвы и раненые, имели место нарушения международного гуманитарного права и прав человека.
Создавшаяся в начале апреля ситуация и пути выхода из нее были обсуждены на состоявшейся два дня назад встрече президентов Армении и Азербайджана, на которой присутствовали глава МИД России, госсекретарь США и министр Франции по европейским делам, представляющие страны-сопредседатели МГ ОБСЕ», - отметил министр.
Глава внешнеполитического ведомства напомнил, что страны-сопредседатели подчеркнули необходимость неукоснительного выполнения соглашений от 1994 и 1995 гг об установлении и укреплении перемирия.
Достигнута договоренность о шагах в направлении мониторинга за их выполнением, внедрении механизмов расследования инцидентов, увеличении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Это все может открыть путь к возобновлению переговорного процесса», - отметил министр.
По его словам, первоочередной задачей Совета Европы является защита европейских ценностей и прав граждан на всем континенте.
«Мы разделяем убеждение многих из присутствующих в этом зале о том, что гарантированные Европейской конвенцией по правам человека права граждан не могут быть обусловлены статусом территории проживания. В этом плане мы придаем важность инициативе обсуждения обеспечения прав граждан, проживающих в конфликтны зонах», - отметил министр.
Как подчеркнул Эдвард Налбандян, приводящий к терроризму радикализм является непосредственной угрозой для европейских ценностей.
«Мы решительны в борьбе с этим возмутительным явлением. Для достижения успеха необходимо в первую очередь начать с их глубинных причин. В этом плане важна борьба с расизмом, ксенофобией и нетерпимостью.
Армения всегда поднимала голос, критикуя пропаганду ненависти и ксенофобии, в особенности в политических выступлениях.
Борьба с этими явлениями входила в число приоритетов Армении во время председательства в КМ СЕ и ныне остается в числе приоритетов.
В 2016 г исполняется 15 лет членства Армении в СЕ. Это были годы плодотворного сотрудничества в различных сферах.
Через несколько дней официально стартует программа действий СЕ для Армении на 2015-2018 гг. Новая программа действий еще более стимулирует процесс реформ в нашей стране», - отметил глава МИД.