Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի նիստին
Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում մայիսի 18-ին կայացավ Եվրոպայի խորհրդի գործադիր մարմնի՝ նախարարների կոմիտեի 126-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
ԵԽ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը ներկա էին և քննարկումներին մասնակցեցին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, Բուլղարիայի նախագահ Ռոսեն Պլևնելիևը, կազմակերպության անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ։
Իր խոսքում անդրադառնալով Եվրախորհրդի օրակարգային հարցերին՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Ցանկանում եմ նաև մեր երախտագիտությունը հայտնել գլխավոր քարտուղարին՝ «Եվրոպայում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության» մասին իր երրորդ տարեկան զեկույցը ներկայացնելու համար: Մենք կիսում ենք պարոն Յագլանդի տեսակետը «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն։ Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում»:
Գործընկերներին ներկայացնլով ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման նպատակով երկու օր առաջ Վիեննայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպումը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց. «Նման իրավիճակի ականատեսը դարձանք այս տարվա ապրիլի սկզբին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ եղան, տեղի ունեցան միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ։
Ապրիլի սկզբին ստեղծված լարված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղիները քննարկվեցին երկու օր առաջ Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը, որին ներկա էին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը, ԱՄՆ պետքարտուղարը և Ֆրանսիայի՝ եվրոպական հարցերով պետքարտուղարը, ովքեր ներկայացնում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները։
Իրենց համատեղ հայտարարության մեջ համանախագահող երկրները շեշտեցին 1994-1995թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն ձեռք բերվեց՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ: Այս ամենը կարող է ճանապարհ հարթել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար:
Մինչ այսօր Ադրբեջանը շարունակաբար խափանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նման առաջարկությունները և անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները»:
Նախարար Նալբանդյանն իր ելույթում արծարծեց ԵԽ առջև ծառացած մարտահրավերները և այդ առումով ընդգծեց. «Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է պաշտպանել եվրոպական արժեքները և անհատի իրավունքները ողջ մայրցամաքում: Մենք կիսում ենք այս սրահում հավաքվածներից շատերի համոզմունքը, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված անհատների իրավունքները չեն կարող պայմանավորված լինել մարդկանց բնակության վայրի կարգավիճակով: Այս առումով կարևորում ենք հակամարտության գոտիներում մարդու իրավունքների ապահովման թեմայի շուրջ քննարկումներ ծավալելու վերջերս առաջադրված նախաձեռնությունները:
Այսօր ահաբեկչության հանգեցնող բռնի ծայրահեղականությունը և արմատականությունը անմիջական սպառնալիքներ են հանդիսանում մեր արժեքների համար: Մենք վճռական ենք՝ պայքարելու այս զարհուրելի երևույթի դեմ: Հաջողության հասնելու համար պետք է առաջին հերթին սկսել դրանց խորքային պատճառներից: Այս առումով էական է ռասիզմի, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ պայքարը: Հայաստանը մշտապես իր ձայնն է բարձրացրել՝ քննադատելու ատելության քարոզչությունը և այլատյացությունը, հատկապես քաղաքական ելույթներում։ Այս երևույթների դեմ պայքարը Հայաստանի առաջնահերթություններից մեկն էր Նախարարների կոմիտեում նախագահության ընթացքում և այժմ էլ շարունակում է գտնվել մեր գերակայությունների շարքում»:
ԱԳՆ ղեկավարը, անդրադառնալով նաև Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 15-ամյակին, շեշետեց. «2016թ. նշում ենք Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 15-ամյակը: Այս ժամանակահատվածը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում արգասաբեր համագործակցության տարիներ էին: Մի քանի օրից պաշտոնապես կմեկնարկի Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար 2015-2018թթ. գործողությունների ծրագիրը: Գործողությունների նոր ծրագիրը առավել կխթանի բարեփոխումների գործընթացը մեր երկրում»:

Foreign Minister of Armenia participates in session of Committee of Ministers of the Council of Europe
Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian delivered a speech on May 18 at the 126th Session of the Committee of Ministers of the Council of Europe in Sofia, Press Service of the MFA of Armenia informed.
Foreign Minister of Armenia participates in session of  Committee of  Ministers of the Council of Europe
STEPANAKERT, MAY 18, ARTSAKHPRESS: The meeting was attended by the Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland, the President of Bulgaria  Rosen Plevneliev, Foreign Ministers of the CoE member states.
Referring to the issues of the CoE daily agenda, Minister Nalbandian said: “I would also like to express our appreciation to the Secretary General for presenting his third annual report on the “State of Democracy, Human Rights and the Rule of Law in Europe”. We share Mr. Jagland’s view on the concept of “Democratic Security”, according to which the democracies are less likely to go to war. Obviously, authoritarian regimes do not face such a dilemma”.
Presenting to his partners the consequences of the Azerbaijani aggression against the Nagorno Karabakh on early of April  and the high-level meeting held in Vienna on May 16, Armenian Foreign Minister stated: “Such case was most recently witnessed in early April when Azerbaijan launched large-scale military offensive against Nagorno-Karabakh, resulting in many killed and wounded, along with gross violations of international humanitarian law and international human rights law.
The tense situation of early April and possibilities of addressing its consequences were discussed two days ago in Vienna in a meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan attended by the Secretary of State of the United States, Minister of Foreign Affairs of Russia and State Secretary for European Affairs of France representing the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
In their joint statement the Co-Chair countries insisted on the importance of respecting the 1994 and 1995 ceasefire agreements. The Presidents reiterated their commitment to the ceasefire and the peaceful settlement of the conflict. To reduce the risk of further violence, they agreed to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism. The Presidents also agreed to the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman in Office. This could pave a way for resumption of the negotiations for the resolution of the conflict.
Up until now Azerbaijan has been continuously hindering the implementation of such proposals of the Co-chair countries and even reached agreements. We hope that this time Azerbaijan would not deceive the hopes of the Co-Chair countries and the expectations of the international community”.
Minister Nalbadian referred to the challenges of the Council of Europe and stated in this context: “It is the primary goal of Council of Europe to safeguard common values and individual rights at pan-European level. We share the belief of many in this room that rights of individuals guaranteed by the European Convention on Human Rights must not be dependent on the status of the territory where peoples live. In this regard, we appreciate recent initiatives to discuss the subject of ensuring human rights in conflict zones.
Today violent extremism and radicalization leading to terrorism are direct threats to our values. To succeed in the fight against these appalling phenomena we should start with the root causes. Fight against racism, xenophobia and intolerance are essential in this regard. Armenia has been vocal in condemning hate speech and xenophobia, especially the kind, used in a political discourse. Combating these phenomena has been a priority for Armenia during our Chairmanship at this Committee and it continues to remain as such”.
Referring to the 15th anniversary of the Armenia’s membership to the Council of Europe, Minister Nalbandian noted: “2016 marks the 15th Anniversary of Armenia’s accession to the Council of Europe. These have been years of fruitful cooperation in various areas of mutual interest. In a few days we will officially launch the Council of Europe 2015-2018 Action Plan for Armenia, which will further promote reform process in our country."