Գերմանացի խորհրդարանականը ԼՂ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի հանրայնացման ջատագովն է
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում տարածաշրջանային շահերի ու ապակառուցողական նկրատումների փոխարեն պետք է տեղ ունենան մարդու իրավունքների ու ազգերի ինքնորոշման սկզբունքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ արտահայտեց Գերմանիայի Համբուրգ նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարդին Դոլցերը: Գերմանիայի Ձախ կուսակցությունը ներկայացնող գործիչը իր երկու կուսակիցների հետ եղել է Արցախում, հանդիպում ունեցել նախագահի, ԱԳ նախարարի հետ, լսել ԼՂՀ դիրքորոշումը: Նրա խոսքով` տպավորված է այն ամենից, ինչ տեսել է Հայաստանի Հանրապետությունում ու Արցախում:
Անդրադառնալով ապրիլի սկզբին ծավալված ռազմական գործողություններին` բանախոսը ցավով շեշտեց, որ Գերմանիայի դաշնակից Էրդողանի կառավարարությունը ապակառուցողական քաղաքականություն է վարում ու աջակցում Ադրբեջանին շատ գործողություններում: «Որպես խաղաղության կուսակցություն` մենք պայքարում ենք խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու ուղղությամբ»,-ասաց Մարդին Դոլցերը:
Մեր հարցին ի պատասխան, թե արդյոք իրենց կուսակցությունը հնարավոր է հանդես գա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու նախաձեռնությամբ` Դոլցերը նշեց. «Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային օրենքներով հաստատված է, այլ հարց է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում լուսաբանման խնդիրներ կան, մարդիկ չգիտեն` այն որտեղ է, ինչ է: Մենք մեր առջև խնդիր ենք դրել, որ ինչ տեսել ենք, ներկայացնենք մեր հասարակությանը: Մենք այստեղ Ձախերի կուսակցությունից երեք հոգով ենք, սակայն այն մեծ կուսակցություն է, ու մենք աշխատանք ունենք անելու հենց մեր կուսակցության ներսում, տեղական կազմակերպություններում: Մենք աջակիցներ գրավելու խնդիր ունենք, հարցն այնքան տարածելու, որ կարծիք ձևավորվի: Սա գործընթաց է, որը մենք ցանկանում ենք առաջ տանել»:

Martin Dolzer, MP of the Hamburg Parliament said during a press conference in Yerevan human rights and self-determination principles should be present in the NKR conflict settlement, instead of unconstructive steps and regional interests.
German MP advocates self-determination right of NKR
German MP advocates self-determination right of  NKR
STEPANAKERT, MAY 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Dolzer visited Nagorno Karabakh, met the President, Minister of Foreign Affairs, and listened to the position of NKR. According to him, he is impressed by everything he saw in Nagorno Karabakh and Armenia.
Speaking about the military operations of April, Dolzer regretfully noted that Germany’s ally: Erdogan’s Government, is pushing forward an unconstructive policy and is assisting Azerbaijan in many actions. “As a peaceful party, we are fighting for the peaceful solution of the conflict,” he said.
Asked whether their party might initiate the recognition of NKR, Dolzer said: “The self-determination right of peoples is inked in international laws, another issue is that there are issues of awareness, people don’t know, where it is, what it is. We have set a goal for us, to present our society with everything we saw. The 3 of us are here now, but our party is large, and we have work to do inside our party, in local organizations. We have to attract supporters, to spread the issue. This is a process which we wish to push forward.”