ԵԱՏՄ-ի ղեկավարները հաստատեցին կազմակերպության մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական կողմնորոշիչները. Տիգրան Սարգսյան
Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների ղեկավարները հաստատել են 2016-2017 թվականներին ԵԱՏՄ-ի մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական կողմնորոշիչները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Նիստում միության երկրների նախագահները հաստատեցին 2016-2017 թվականներին ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական կողմնորոշիչները: Փաստաթուղթը հակաճգնաժամային Է, այն որոշում Է առավել կարեւոր կարճաժամկետ ու միջնաժամկետ խնդիրները, որոնք ծառացած են մեր երկրների տնտեսությունների առջեւ»,-ասել Է Սարգսյանը:
Նա պարզաբանել Է, որ «ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ երկրների կողմից իրագործվող միջոցների մոնիթորինգն ընդունվելու Է որպես կողմնորոշիչ, եւ այդ մոնիթորինգն իրականացվելու Է սիստեմատիկաբար»: «Այն թույլ Է տալիս մեզ՝ վեր հանել հիմնական խոցելի տեղերը, ինչպես նաեւ որոշել այն համատեղ միջոցառումները, որոնք մենք պետք Է իրականացնենք, որպեսզի կատարվեն մեր միութենական պայմանագրում ամրագրված սկզբունքները»,-նշել Է Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ «ընդհանուր առմամբ, մակրոտնտեսական քաղաքականության շրջանակներում աշխատանքների կոորդինացումը նպատակամղված Է երեք հիմնական նպատակների իրագործմանը, որոնք վերաբերում են գնաճի մակարդակին, բյուջետային դեֆիցիտին եւ պետական արտաքին պարտքին»:
«Մոնիթորինգը, որն իրականացնում Է հանձնաժողովը, թույլ Է տալիս բացահայտել Էական շեղումները նպատակային ցուցանիշներից, որոնք սահմանված են միութենական պայմանագրով: Եվ միաժամանակ մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական կողմնորոշիչները, որոնք քննարկվել եւ ընդուվել են այսօր, երկրներին հնարավորություն են տալիս վարել փոխհամաձայնեցված քաղաքականություն, որպեսզի նվազագույնի հասցվի հիմնական ցուցանիշների շեղումը նպատակայիններից»,-ընդգծել Է Սարգսյանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ЕАЭС утвердили основные ориентиры макроэкономической политики организации
Главы государств Евразийского экономического союза утвердили основные ориентиры макроэкономической политики государств-членов ЕАЭС на 2016-2017 год. Об этом во вторник по итогам заседания сообщил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 31 АРЦАХПРЕСС - "На заседании президенты стран союза утвердили основные ориентиры макроэкономической политики государств-членов ЕАЭС на 2016-2017 год. Документ является антикризисным, он определяет наиболее важные краткосрочные и среднесрочные задачи, стоящие перед экономиками наших стран", - сказал Саркисян.
Он пояснил, что "согласно достигнутым договоренностям, мониторинг мер, реализуемых странами, будет принят в качестве ориентира, и этот мониторинг будет осуществляться систематически". "Он позволяет нам выявлять основные узкие места, а также определять те совместные мероприятия, которые мы должны реализовать, чтобы основные принципы, которые заложены в нашем союзном договоре, были реализованы", - отметил Саркисян.
По его словам, "в целом, координация работ в рамках макроэкономической политики направлена на достижение трех основных целей: уровень инфляции, бюджетный дефицит и государственный внешний долг". "Мониторинг, который осуществляет комиссия, позволяет выявлять существующие отклонения от целевых показателей, которые определены союзным договором. И одновременно основные ориентиры макроэкономической политики, которые обсуждены и приняты сегодня, дают возможность странам проводить скоординированную политику с тем, чтобы свести к минимуму отклонение основных показателей от целевых", - подчеркнул Саркисян.