Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը խոնարհում է զոհերի առաջ. Բունդեսթագի պատգամավոր
Օսմանյան Կայսրությունում 101 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները մարդկության դեմ ամենածանր հանցագործություններից է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության անդամ Դիետմար Նիետանը: «Այն ժամանակ Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության դաշնակիցն էլ աչք է փակել այդ ամենի վրա: Ես խոսում եմ Գերմանիայի մասին: Բազմաթիվ երեխաներ, կանայք ու տղամարդիկ գիշերով հանվել են իրենց տներից ու բռնի քշվել անապատ: Իսկ ճանապարհին ավազակային խմբերին թույլ է տրվել հարձակվել և խլել այն փոքր ունեցվածքը, որ այդ մարդիկ հասցրել էին վերցնել իրենց հետ: Դա այն ժամանակվա Օսմանյան Կայսրության առաջնորդների քաղաքականությունն էր, որի նպատակն էր հայերի, ինչպես նաև հույների և ասորիների տեղահանումն ու ոչնչացումը»,- ասաց պատգամավորը:
Պատգամավորը հստակեցրեց, որ իրենք դատարանում չեն գտնվում, այլ Գերմանիայի խորհրդարանում: «Ոչ մեկ դատապարտյալի աթոռին նստած չէ՝ ոչ Գերմանիայի և Թուրքիայի կառավարությունները, ոչ էլ Թուրքիայի ժողովուրդը, որի հետ մենք ունենք բարեկամական կապեր: Սա ոչ թե մեղադրանք է, այլ խոնարհում ցեղասպանության զոհերի առջև: Մեր երկիրը ժամանակին աչք է փակել այդ վայրագությունների վրա, այսօր մենք ցանկանում ենք մեր խոնարհումը տալ անմեղ զոհերի հիշատակին: Դրա համար հարկավոր է ճիշտ բառերով ասել, թե ինչ է տեղի ունեցել Օսմանյան Կայսրությունում 101 տարի առաջ: Այս հստակության չափազանց երկար են սպասել այդ զոհերի ժառանգները»,- ընդգծեց Նիետանը:
Նա գործընկերներին կոչ արեց չմտածել, որ, արտասանելով ցեղասպանություն բառը, վիրավորում են թուրք ժողովրդին: «Պայքարեք նրա համար, որ կարողանաք այդ բառը հնչեցնել, որովհետև դա պատասխանատվության հասնելու միակ ուղին է: Թուրքիայի երիտասարդներն արդեն  ավելի շատ են խոսում այս թեմայի մասին,  ինչը հայ և թուրք ժողովուրդների հաշտեցման նոր հույսեր է տալիս»,- եզրափակեց պատգամավորը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը հունիսի 2-ին ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, որն ունի «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումըԲանաձևն ընդունվեց ունենալով ընդամենը մեկ դեմ, մեկ ձեռնպահ ձայնԵլույթ ունեցողները միաձայն ընդգծում էին անցյալի հետ առերեսման անհրաժեշտությունը, նաև` Հայաստանի և Թուրքիայի հաշտեցման գործընթացին նպաստելու մղումները:Բունդեսթագում բարձրաձայնվել է Օսմանյան Թուրքիայի ոճրագործության մասին` նշելով, որ Գերմանիայի քայլը ոչ թե հայց է և մեղադրանք, այլ խոնարհում զոհերի հիշատակի առջև:

Осуждение Геноцида армян – преклонение перед памятью жертв: депутат Бундестага
Преступление, состоявшееся 101 год назад в Османской империи, является одним из тягчайших преступлений против человечества.
СТЕПАНАКЕРТ,  июня 2 АРЦАХПРЕСС - Во время обсуждения резолюции «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах» в Бундестаге Германии об этом сказал депутат Бундестага, член партии СДП Дитмар Ниетан. «Германия тогда была союзником Османской империи и закрывала на все глаза. Множество детей, женщин и мужчин ночью были выдворены из своих домов, их погнали в пустыню. По дороге на них нападали разбойники, отнимая то малое, что они имели. Это была политика тогдашних властителей Османской империи, целью которой были депортация и уничтожение армян, греков и ассирийцев»,- сказал депутат Бундестага, член партии СДП Дитмар Ниетан.
Он пояснил, что находится не в суде, а в парламенте Германии. «Никто не сидит на скамье подсудимых – ни Германия, ни Турция, ни народ Турции, с которым мы имеем дружеские связи. Это не есть обвинение, это преклонение перед памятью жертв. Нужно назвать произошедшее своим имененм. Этой ясности чересчур долго ждут потомки жертв»,- сказал депутат Дитмар Ниетан.
Он призвал коллег не думать о том, что, произнеся слово «геноцид», они оскорбляют турецкий народ. «Будем бороться за то, чтобы это слово прозвучало, поскольку это единственный путь к достижению ответственности. Турецкая молодежь стала больше говорить об этом, что внушает надежду на примирение армянского и турецкого народов»,- сказал депутат Дитмар Ниетан.
2-го июня Бундестаг Германии принял резолюцию о Геноциде армян под названием «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах». Резолюция была принята подавляющим большинством голосов, при одном голосе «против» и одном воздержавшемся.
Все выступающие говорили о необходимости взглянуть в лицо истории и о стремлении достичь примирения Армении и Турции. Было сказано о преступлении Османской империи, отметив, что этот шаг Германии не является обвинением или иском, а преклонение перед памятью жертв.