Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ-ին հորդորել է 5 մլն դոլար տրամադրել Արցախին
Ներկայացուցիչների պալատի ենթահանձնաժողովը հունիսի 23-ին կքննարկի ԱՄՆ 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա բյուջեի նախագիծը, որում կնախանշվեն արտաքին օգնության առաջնահերթությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հորդորել է 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրել 5 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն:
Մասնավորապես, հանձնախմբից նշել են, որ այդ գումարը կներդրվի մարդասիրական և զարգացման ծրագրերի մեջ` այդ թվում Լեդի Քոքսի վերականգնողական կենտրոնի ընդլայնումն ու մոդեռնիզացիան, տարածաշրջանային կլինիկական ծառայությունները, որոնք կծառայեն ֆիզիկական ու մտավոր արատներ ունեցող երեխաներին ու մեծահասակներին:
Հայ դատի հանձնախմբի անդամները կոչ են արել զրոյացնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական աջակցությունը, քանի դեռ այդ երկրի ղեկավարները չեն համաձայնել Ռոյս-Էնգել առաջարկներին. այն է` շփման գծից հետ քաշել դիպուկահարներին ու ծանր զրահատեխնիկան, ավելացրել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը, կանգնեցնել հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արձանագրող համակարգ:
Հանձնախմբից առաջարկել են Հայաստանին տրամադրել 40 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղված կլինի հայ-ամերիկյան առևտրային և ներդրումային հարաբերությունների աճին: Բացի այդ, հանձնախումբն առաջարկել է Հայաստանին տրամադրել ևս 10 մլն ԱՄՆ դոլար` օգնելու տեղավորել Սիրիայից ու Մերձավոր Արևելքի այլ շրջաններից եկած շուրջ 20 հազար փախստականների:

ANCA urges US to provide $5 million aid to Nagorno Karabakh
Armenian American foreign aid priorities will be among the broad range of issues considered on June 23 by members of the influential U.S. House subcommittee tasked with drafting the Fiscal Year 2017 foreign assistance bill, setting the stage for full House and Senate consideration in upcoming months, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
STEPANAKERT, JUNE 22, ARTSAKHPRESS: Among the Fiscal Year 2017 foreign aid priorities being advanced by the Armenian National Committee of America (ANCA) is an appropriation of at least $5 million in aid to Nagorno Karabakh for humanitarian and developmental programs, including the urgently needed expansion and modernization of the Lady Cox Rehabilitation Center, a regional clinic serving children and adults with physical and mental disabilities.
The ANCA is encouraging House and Senate appropriators to support a broad range of other foreign aid priorities of special concern to Armenian Americans and other friends of Armenia, including:
-Zeroing-out U.S. military aid to Azerbaijan until its leaders agree with the Royce-Engel peace proposals to withdraw snipers and heavy arms, add OSCE observers, and deploy gunfire locator systems.
-Allocating at least $40 million in U.S. economic assistance to Armenia, targeted to growing the U.S.-Armenia trade and investment relationship.
-Appropriating at least $10 million in emergency aid to help Armenia settle the nearly 20,000 thousand people who have fled to Armenia from Syria and elsewhere in the Middle East.