Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ-ին հորդորել է 5 մլն դոլար տրամադրել Արցախին
Ներկայացուցիչների պալատի ենթահանձնաժողովը հունիսի 23-ին կքննարկի ԱՄՆ 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա բյուջեի նախագիծը, որում կնախանշվեն արտաքին օգնության առաջնահերթությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հորդորել է 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրել 5 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն:
Մասնավորապես, հանձնախմբից նշել են, որ այդ գումարը կներդրվի մարդասիրական և զարգացման ծրագրերի մեջ` այդ թվում Լեդի Քոքսի վերականգնողական կենտրոնի ընդլայնումն ու մոդեռնիզացիան, տարածաշրջանային կլինիկական ծառայությունները, որոնք կծառայեն ֆիզիկական ու մտավոր արատներ ունեցող երեխաներին ու մեծահասակներին:
Հայ դատի հանձնախմբի անդամները կոչ են արել զրոյացնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական աջակցությունը, քանի դեռ այդ երկրի ղեկավարները չեն համաձայնել Ռոյս-Էնգել առաջարկներին. այն է` շփման գծից հետ քաշել դիպուկահարներին ու ծանր զրահատեխնիկան, ավելացրել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը, կանգնեցնել հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արձանագրող համակարգ:
Հանձնախմբից առաջարկել են Հայաստանին տրամադրել 40 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղված կլինի հայ-ամերիկյան առևտրային և ներդրումային հարաբերությունների աճին: Բացի այդ, հանձնախումբն առաջարկել է Հայաստանին տրամադրել ևս 10 մլն ԱՄՆ դոլար` օգնելու տեղավորել Սիրիայից ու Մերձավոր Արևելքի այլ շրջաններից եկած շուրջ 20 հազար փախստականների:

Комитет «Ай Дата» США призвал предоставить Нагорно-Карабахской Республике помощь в размере 5 млн долларов
Подкомиссия Палаты представителей США 23 июня обсудит проект бюджета на 2017 фискальный год, в котором будут намечены приоритеты внешней помощи.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 22 АРЦАХПРЕСС - Комитет «Ай Дата» США призвал в рамках 2017 фискального года предоставить Нагорно- Карабахской Республике (Республике Арцах) помощь в размере 5 млн долларов.
В частности, в комитете отметили, что эти средства будут направлены на гуманитарные программы и проекты по развитию, в том числе на расширение и модернизацию Восстановительного центра Леди Кокс, региональные клинические услуги, которые будут служить для детей и взрослых с физическими и умственными ограничениями.
Члены комитета «Ай Дата» призвали аннулировать военную помощь Азербайджану, так как руководители этой страны не согласились с предложениями Ройса-Энгеля: отвести с линии соприкосновения снайперов и тяжелую технику, увеличить количество наблюдателей ОБСЕ, установить систему по мониторингу случаев нарушения прекращения огня.
Комитет предложил предоставить Армении 40 млн долларов, которые будут направлены на наращивание армяно- американских торговых и инвестиционных отношений. Кроме этого, комитет предлагает предоставить Армении еще 10 млн долларов для помощи около 20 тыс беженцам из Сирии и других районов Ближнего Востока.