Ադրբեջանի հետ բանակցելիս միշտ պետք է փայտը մի ձեռքում պահել. Ա. Զաքարյանը Ալիևի հայտարարությունների մասին
Ալիևի ելույթում ինչպես միշտ տեղ են գտել տասնյակից ավելի ակնհայտ կեղծ ու խեղաթյուրված տեղեկատվություններ. Tert.am-ի հետ զրույցում խոսելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների մասին, որոնք նա արել է զինծառայողների հետ հանդիպման ժամանակ, ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահը զինվորականների հետ հանդիպման ժամանակ դրական էր արտահայտվել Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման մասին և խոսել հանդիպման որոշակի մանրամասների վերաբերյալ: Ալիևն ասել էր, որ գնում են բանակցությունների առանց որևէ պայման ընդունելու, բանակցություններն իրենց համար պետք է առարկայական լինեն, իմիտացիայի համար չեն:
Դիտարկմանը, թե արդյո՞ք հստակ պայմանավորվածություններ չեն եղել հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ մոնիթորինգային հնարավորությունների ավելացման մասին, Արտակ Զաքարյանը պատասխանեց.  «Սուտը երբեմն քաղաքականության մեջ տեղ ունի։ Սակայն ստի և կեղծիքի վրա կառուցվող ադրբեջանական քարոզչությունը մի օր փլվելու է հենց ալիևների գլխին, այնպես ինչպես մի անգամ արդեն փլվել է մեկ այլ ալիևների (կամ, ինչպես իրենք էին ասում, էլչիբեյների գլխին- Ա. Զ.)։ Վերադառնալով հակամարտությանը՝ նշեմ, որ բանակցային իմիտացիան միայն Ադրբեջանի ձեռագիրն է։ Մենք միշտ կառուցողական ու փոխզիջումային քաղաքականության կողմնակիցն ենք եղել, իսկ իմիտացիայի միակ հեղինակը եղել և մնում է Ադրբեջանը։
Ե՛վ Վիեննայում, և՛ Սանկտ Պետերբուրգում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ներդրման ու մոնիթորինգային կարողությունների ավելացման մասին եղել են պաշտոնական հայտարարություններ, և Ալիևն էլ եղել է այդ հայտարարությունների կողմերից մեկը։ Դա նշանակում է, որ առանց նրանց համաձայնության այդ հայտարարությունները հրապարակվել չէին կարող։ Եթե այդպես քաջարի է Իլհամ Ալիևը, ապա թող հենց Վիեննայում կամ Սանկտ Պետերբուրգում պաշտոնապես հայտարարեր, որ այդ համատեղ հայտարարությունները ԵԱՀԿ ՄԽ ինքնագործ հայտարարություններ են և չեն արտահայտում Ադրբեջանի տեսակետը»։
Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ հետին թվով բացատրություններն ու Հայաստանի ուղղությամբ հերթական հոխորտանքը հղելը վաղուց արդեն ծանոթ սցենար է. «Հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմները իրական երաշխիք կարող են լինել կայուն զինադադարի համար։ Եթե Ալիևն այդ մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն չի տեսնում, ապա դրանով դուռ է բացում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի հաջորդ ագրեսիայի համար։ Ուրեմն թող հետևանքների համար էլ պատասխանատու լինի իր ժողովրդի առաջ»։
Ալիևն իր խոսքում անդրադարձել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունների ավելացման մասին՝ նշելով, որ լուրջ բան դա իրենից չի ենթադրում, պարզապես դիտորդների թվի ավելացում, մանդատի փոփոխություն էլ չի լինի: Այս հայտարարության մասին Արտակ Զաքարյանն ասաց. «ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունների ավելացումը որոշ առումով կարող է օգտակար լինել սահմանագծին։ Սակայն Ալիևը հենց իր ելույթում անուղղակիորեն խոսում է այն մասին, որ նույնիսկ դիտորդների կրկնակի ավելացումը չի կարող խոչընդոտել իրենց հերթական ռազմական ագրեսիան։ Սա ազդանշան պետք է լինի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, որպեսզի նրանք պարտադրեն հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմների տեղադրումը։ Այլապես տարածաշրջանը նոր բախումների եզրին կլինի»:
Հետաքննական մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության մասին խոսելիս Ադրբեջանի նախագահը նշել էր, որ դրա անհրաժեշտությունը ևս չկա, քանի որ Սանկտ Պետերբուրգում էլ քննարկեցին, որ սահմանում այժմ հարաբերական հանգիստ է։
«Այսօրվա հարաբերական հանգիստը շփման գծում և սահմանին դեռևս փխրուն է և կարող է ցանկացած պահի խախտվել Ադրբեջանի կողմից։ Դա Ալիևի հերթական միամիտ խաբեությունն է»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Վերջինս անդրադարձավ նաև Ալիևի՝ տարածքները վերադարձնելու մասին հայտարարություններին՝ նշելով, որ այդ հարցը պետք է լուծվի Բաքվի և պաշտոնական Ստեփանակերտի միջև բանակցությունների միջոցով, երբ Արցախը պաշտոնապես կվերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ։
«Իսկ խաղաղ կարգավորման հիմքում եղել է, կա և պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե արդյոք Ալիևի ցանկությունները չեն համապատասխանո՞ւմ Կազանյան փաստաթղթում ներկայացված կետերին, որտեղ ևս խոսվում է Ադրբեջանին տարածքներ տալուց հետո ԼՂ կարգավիճակի որոշման մասին, Արտակ Զաքարյանը պատասխանեց. «2011 թվականին, երբ առկա էր Կազանյան նախագիծը, այլ իրավիճակ էր սահմանագծում, այլ էին նաև վստահության ռեսուրսները Ադրբեջանի նկատմամբ։ Պայմանական ասեմ, այսօրվա Ադրբեջանի հետ նույնիսկ բանակցությունների գնալիս էլ միշտ պետք է փայտը մի ձեռքում պահվի։ Լեռնային Ղարաբաղը վաղուց արդեն ստացել է անկախություն և ապրում է այդ կարգավիճակում, և ոչ թե, այսպես կոչված՝ ադրբեջանական հողերի վրա, ինչպես հերթական կեղծիքն է տարածում Ալիևը, այլ պատմական հինավուրց Արցախի հսկայական տարածքի միայն մի մասի վրա, իսկ մնացած դաշտային մասն էլ, ցավոք, այսօր գտնվում է արհեստածին Ադրբեջանի տարածքում։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը անհրաժեշտ է իր փաստացի անկախ կարգավիճակի միջազգային ճանաչում, որին հասնելու է բանակցային ճանապարհով։ Ապակառուցողական, հակամարտության էությունն աղավաղող և ստախոսությամբ զբաղված պաշտոնական Ադրբեջանի հետ տեսակետների ու ցանկությունների համահեղելիության մասին խոսելն այսօր ավելորդ է»:
Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ հայկական կողմի մոտեցումներն ու ցանկությունները համատեղելի են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների դիրքորոշումերի հետ՝ խաղաղ կարգավորում՝ հայտնի երեք սկզբունքների հաշվառմամբ, որի հիմքում ընկած է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։
«Վերջում կուզեի ավելացնել, որ այս ոգեշնչող և հիշարժան օրերին, Հռոմի սրբազան քահանայապետի՝ դեպի առաջին քրիստոնյա երկիր ուխտագնացությամբ մենք ավելի ենք հզորանալու ու արժևորելու մեր ներկան ու ապագան։ Հայաստանում Սրբազան Ֆրանցիսկոս Պապը աստվածային սեր և բարության ուղերձներ թողեց՝ ոգեշնչվելով մեր հինավուրց քաղաքակրթությամբ, բիբլիական պատմությամբ ու քրիստոնեական ահռելի ներուժով։ Հետաքրքիր է՝ ի՞նչ հոգևոր ուղերձ է տալու Հռոմի հրաշափառ և վսեմաշուք Պապը Ադրբեջան կոչվող այդ անհայտ ծագմամբ պետություն իր սպասվող այցի ընթացքում։ Եվ ի՞նչ տպավորություններ է տանելու իր հետ Պապը նավթի ու գազի խողովակաշարերով խճողված ու բազմաթիվ անմեղ մարդկանց արյամբ թաթախված այդ աբշերոնյան թերակղզուց»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:

Азербайджанская пропаганда, строящаяся на лжи и подлоге, однажды обрушится на голову самого Алиева – А.Закарян о заявлениях азербайджанского президента
В выступлениях Алиева, как всегда, нашли место свыше десятка явно лживых и искаженных сведений.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 27 АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с Tert.am, говоря о заявлениях азербайджанского президента Ильхама Алиева, сказал председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям Артак Закарян.
Во время встречи с военнослужащими президент Азербайджана положительно отозвался о трехсторонней встрече в Санкт-Петербурге и коснулся некоторых деталей этой встречи. В частности, Алиев сказал: «Мы вновь идем на эти переговоры без принятия каких-либо условий. Переговоры должны быть предметными, содержательными, а не должны вестись для вида, ради имитации».
На замечание о том, не было ли конкретных договоренностей по поводу внедрения механизмов расследования и увеличения полномочий офиса ОБСЕ, Артак Закарян ответил: «Порой в политике имеет место ложь. Однако азербайджанская пропаганда, строящаяся на лжи и подлоге, однажды обрушится на голову самого Алиева…Возвращаясь к теме конфликта, отмечу, что имитация переговоров – исключительно почерк Азербайджана. Мы всегда являлись сторонниками конструктивной и компромиссной политики, единственным же автором имитаций был и остается Азербайджан».
И в Вене, и в Санкт-Петербурге были озвучены официальные заявления по поводу внедрения механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и увеличения полномочий мониторинга, и Алиев также являлся одной из сторон этих заявлений. Это означает, что эти заявления не могли быть обнародованы без их согласия. Если такой смелый Ильхам Алиев, то в Вене или же в Санкт-Петербурге пусть официально заявил бы, что эти совместные заявления являются самодеятельностью МО ОБСЕ и не отображают точку зрения Азербайджана».
Артак Закарян отметил, что объяснения задним числом и в очередной раз грозится Армении – давно знакомый сценарий. «Механизмы расследования нарушений режима прекращения огня могут послужить реальной гарантией для стабильного перемирия. Если Алиев не видит необходимости во внедрении этих механизмов, то, тем самым, открывает дверь для новой агрессии Азербайджана в отношении НКР. Тогда пусть несет ответственность за последствия этого перед своим народом».
Алиев также в своем выступлении коснулся увеличения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, отметив, что это не представляет из себя ничего серьезного, просто увеличение количества наблюдателей, изменения мандата не будет.  Об этом заявлении Артак Закарян сказал:  «Увеличение мониторинговых полномочий офиса представителя действующего председателя ОБСЕ в некотором смысле может быть полезным на передовой. Однако Алиев, как раз в своей выступлении косвенно касается того, что даже увеличение количества наблюдателей не может помешать их очередной военной агрессии. Это должно послужить сигналом сопредседателям МО ОБСЕ для того, чтобы они принудили к установлению механизмов расследования нарушений. В противном случае регион окажется на грани новых столкновений».
Говоря о необходимости внедрения механизмов расследования, президент Азербайджана отметил, что в этом также нет нужды, поскольку в Санкт-Петербурге также констатировали, что на границе в настоящее время относительное затишье.
«Нынешнее относительное затишье на линии соприкосновения и на границе все еще зыбкое и может в любой момент быть нарушено Азербайджаном. Это очередная примитивная ложь Алиева», - сказал Артак Закарян.
Он также затронул заявления Алиева насчет возврата территорий, отметив, что этот вопрос должен решиться путем переговоров между Баку и официальным Степанакертом, когда Арцах официально вернется к столу переговоров.
«В основе же мирного урегулирования была, есть и будет реализация права на самоопределение населения Нагорного Карабаха», - сказал он.
На замечание о том, на самом ли деле стремления Алиева не соответствуют представленным в казанском документе пунктам, где также говорится о передаче территорий Азербайджану после определения статуса НКР, Артак Закарян ответил, что в 2011г., когда был казанский проект, на границе была совершенно иная ситуация, иными были также ресурсы доверия в отношении Азербайджана.
«Условно скажу, что, даже идя на переговоры с нынешним Азербайджаном, нужно в одной руке держать палку. Нагорный Карабах уже давно приобрел независимость и живет в этом статусе, а не на, так называемых, азербайджанских землях, как отмечает в своем очередном вранье Алиев»,– сказал он.
Артак Закарян отметил, что подходы и стремления армянской стороны полностью совпадают с позициями МГ ОБСЕ: мирное урегулирование на основе трех принципов, ключевым из которых является реализация права на самоопределение народа НКР.