Հայ ազգին ոգևորում է Հռոմի Սրբազան քահանայապետի կողմից ճշմարտության բարձրաձայնումը. Գարեգին Բ Կաթողիկոս
Հայ ժողովրդի համար մեծ մխիթարություն է, որ տարբեր ազգեր, պետություններ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: Հայ ազգին ոգևորում ու գոտեպնդում է այն, որ Հռոմի Սրբազան քահանայապետը բարձրաձայնեց այդ ճշմարտությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը «Ալ Մայադին» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Բնական է, որ եկեղեցին պետք է ճշմարտությունը բարձրաձայնի: Եվ մենք ուրախ էինք, երբ Վատիկանում Հռոմի պապը պատմական ճառ արտասանեց` ասելով, որ վերքը պետք է վիրակապվի, որ չարյունահոսվի: Նույն ոգով նա Հայոց ցեղասպանության մասին խոսեց այստեղ` Հայաստանում: Մենք հավատում ենք, որ Սրբազան քահանայապետի խոսքերն արձագանք կգտնեն մարդկանց հոգիներում, և տարբեր ժողովուրդներ, պետություններ կգան միանալու Հռոմի պապին` դատապարտելու Հայոց ցեղասպանությունը, որպես 20-րդ դարի գործված առաջին ոճիր մարդկության դեմ, այդ ճանապարհով կանխարգելելու հետագայում նման ոճրագործությունները, որը տեսնում ենք նաև մեր օրերում առանձին ազգերի նկատմամբ»,- ասել է Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Անդրադառնալով Հռոմի պապի այցին Հայաստան` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նշեց, որ Սրբազան քահանայապետի այցը Հայաստան ծրագրված էր դեռևս 2014 թվականին: Ներկայացվել է առաջարկ այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ  համատեղ աղոթք բարձրացվի Վատիկանում, այնուհետև Էջմիածում: Նա պատարագ մատուցեց Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում և այս օրերին հնարավոր եղավ, որ Հռոմի պապն այցելի Հայաստան և միասնաբար աղոթք բարձրացվի առ Աստված` մաղթելով ամբողջ աշխարհին խաղաղություն:
«Հայցելով, որ նման ոճիրներ մարդկային կյանքում տեղ չգտնեն, ազգերը, պետություններն ապրեն խաղաղության մեջ, համագործակցության սիրո ոգով: Սա եկեղեցու հոգևոր առաքելություններից է` ջանքեր գործադրել, որ բարեկամության ոգին զորանա աշխարհի մարդկության մեջ: Եվ ինչպես մարգարեի խոսքը բարձրացվեց այն մասին, որ սուսերներից խոփեր ձուլվեն և մարդիկ չսովորեն միմյանց դեմ պատերազմել, այլ խաղաղությունը տիրի աշխարհում, մարդկությունն ապրի խաղաղության մեջ»,-հավելեց Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ամենայն հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի և Կաթոլիկ եկեղեցու հրավերով հունիսի 24-26-ը Հայաստան այցելեց Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը: Հայաստան այցելության ժամանակ Հռոմի Ֆրանցսիկոս Պապն այցելեց Մայր Աթոռ, Գյումրի, Երևան, Էջմիածին, իսկ Խոր Վիրապում՝ հայ-թուրքական սահմանին, աղավնիներ բաց թողեց երկինք՝ ի նշան խաղաղության

Армянский народ воодушевлен тем, что Понтифик огласил истину: Католикос Гарегин Второй
Для армянского народа является утешением, когда народы и государства признают Геноцид армян. Армянский народ воодушевлен и утвержден тем, что Понтифик огласил эту истину.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 6 АРЦАХПРЕСС  - Об этом сказал Католикос Гарегин Второй в интервью, данном телеканалу «Аль Майадин».
«Естественно, что  церковь должна оглашать истину. Мы были рады, когда Папа римский произнес свою историческую речь, указав, что на рану надо наложить повязку, чтобы она не кровоточила. В том же духе он говорил о Геноциде армянс здесь – в Армении. Мы верим, что слова  Святейшего Понтифика найдут отклик в душах людей, и разные  народы и государства признают Геноцид армян, последовав его примеру»,- сказал Католикос Гарегин Второй.
Как передает «Арменпресс», о визите Папы Римского в Армению он сказал, что этот визит был запланирован еще в 2014 году. Было запланировано провести совместную молитву – сначала в Ватикане, затем в Эчмиадзине.
«Попросили, чтобы такие преступления не повторялись, чтобы страны и народы жили в мире, этим были подтверждены основные прерогативы церкви – укрепление дружбы менду народами мира. Были сказаны слова пророка о том, что мечи надо перековать в орала, и чтобы человечество жило в мире»,- сказал Католикос Гарегин Второй.
24 июня Папа Римский прибыл в Армению с трехдневным визитом. Девиз визита – «Визит в первую христианскую страну». Папа был принят в президентской резиденции, где состоялась его беседа с президентом Сержем Саргсяном, после чего Папа Франциск выступил перед государственными чиновниками РА, представителями аккредитованного в Армении дипкорпуса и общественности.
25 июня Папа Римский посетил Мемориал жертв Геноцида в Цицернакаберде, возложил цветы и помолился за души жертв Геноцида армян. Понтифик благословил посаженную от его имени ель в Сквере памяти Цицернакаберда. В тот же день в храме Семи ран в Гюмри Папа отслужил мессу по латинскому чину, дополненную армянскими шараканами.
Вечером 25 июня на ереванской площади Республики состоялось совместное экуменическое богослужение Папы Римского Франциска и Католикоса Всех Армян Гарегина II. Главы двух церквей вознесли Всевышнему молитву об установлении мира во всем мире.
Утром 26 июня у открытого алтаря Св.Трдата в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос Всех Армян Гарегин II отслужил Божественную литургию при участии Папы Римского Франциска.
Папа Римский Франциска посетил одно из священных мест Армянской Апостольской церкви – Хор Вирап. В сопровождении Католикоса всех Армян, высокопоставленных духовных лиц Святого Престола и ААЦ Понтифик посетил церковь Святой Богородицы.
Предстоятели двух церквей зажгли светильники огнем, который был взят из ямы Григория Просветителя. Далее Папа Франциск и Католикос Гарегин Второй выпустили голубей к библейской горе Арарат