Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը կազմակերպելով՝ ՌԴ-ն չէր փորձում խնդրի կարգավորումը հանել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի շրջանակներից. Իվան Վոլինկին
Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններին նվիրված Սարգսյան-Ալիև հանդիպման կազմակերպմամբ Ռուսաստանը փորձ չէր անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներից հանել հիմնահարցի կարգավորումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Tert.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ այդ դեպքում ՌԴ նախագահը հանդիպում կազմակերպեց, Իվան Վոլինկինը պատասխանել է. «Ռուսաստանը աշխատանք է տանում նաև Մինսկի խմբի շրջանակներում, և այլ ֆորմատներ այս հարցում նախատեսված չեն: Սա նախադեպ չէ, երբ հակամարտող կողմերի միջև հանդիպում կազմակերպելու համար միջնորդները ջանքեր են գործադրում: ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ևս նման հանդիպում կազմակերպել են, մենք էլ հանդիպում ենք նախաձեռնել, ու սա Մխ ձևաչափից դուրս չէ»:
Իվան Վոլինկինը նշեց, որ հանդիպումները հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ են, որպեսզի դրանց ընթացքում սերմանվի փոխվստահություն: «Ես հույս ունեմ, որ հակամարտությունը կլուծվի»,-  նշել է դեսպանը:
Հարցին, թե հակամարտության կարգավորման որ փուլում ենք գտնվում, արդյոք մոտեցել ենք կարգավորմանը, թե՝ ոչ, Իվան Վոլինկինը պատասխանել է, որ հիմնահարցը մեկ օրում լուծելի չէ:
«Պետք է աստիճանաբար մոտենանք դրան, կարևորը՝ հանդիպել ու երկխոսել: Ամեն անգամ, երբ հանդիպումներ են լինում, մարդիկ խոսում են, մոտենում են հակամարտության կարգավորմանը»,- շեշտել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանը:

Организацией встречи Саргсян-Алиев Россия не пыталась исключить урегулирование из формата МГ ОБСЕ – Иван Волынкин
Организацией посвященной переговорам по карабахскому урегулированию петербургской встречи президентов Армении и Азербайджана Россия не совершала попытку исключить из формата МГ ОБСЕ урегулирование вопроса.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 8 АРЦАХПРЕСС  - Об этом в беседе с Tert.am сказал посол России в Армении Иван Волынкин.
На вопрос, в таком случае, почему президент России организовал встречу, Иван Волынкин ответил: «Россия проводит работу также в рамках МГ ОБСЕ и других форматов в этом вопросе не предусмотрено. Это не прецедент, когда посредники прилагают усилия для организации встречи противоборствующих сторон. США, Франция также организовывали аналогичные встречи, мы также инициировали встречу и это не выходит за рамки формата МГ».
Иван Волынкин отметил, что встречи необходимы для урегулирования конфликта, чтобы в ходе них возникло взаимное доверие.  «Я надеюсь на то, что конфликт будет разрешен», - отметил посол.
На вопрос о том, на каком этапе находится урегулирование конфликта, близко ли оно или нет, Иван Волынкин ответил, что это не из тех вопросов, которые решаются за один день.
«Мы должны постепенно идти к этому, важно встречаться и вести диалог. Каждый раз во время встреч люди говорят друг с другом, приближают урегулирование конфликта», - отметил посол.