Զինված խումբը դեռ շարունակում է անազատության մեջ պահել ոստիկանության մի քանի ծառայողների. ՀՀ ԱԱԾ հայտարարությունը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ ժամը 17.00-ի դրությամբ զինված խումբը դեռ շարունակում է անազատության մեջ պահել ոստիկանության մի քանի ծառայողների՝ պնդելով նախկինում ներկայացված պահանջը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը:
«Այս պահին ընթացող բանակցությունների շրջանակներում իրավասու պետական մարմինների ներկայացուցիչները փորձում են համոզել ահաբեկիչներին զերծ մնալ մարդկանց կյանքը և առողջությունը վտանգող հետագագործողություններից, ազատ արձակել պատանդներին, վայր դնել զենքը և առանց դիմադրության հանձնվել իշխանություններին:
Դեպքի վայրում գտնվող հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շարունակում են մնալ մարտական պատրաստվածության վիճակում, սակայն գրոհի կամ այլ ակտիվ գործողություններ կատարելու հրաման նրանց տրված չէ»,- ասվում է ԱԱԾ հայտարարությունում:

The National Security Service of Armenia continues releasing updates on the Police HQ ambush incident.
National Security Service: Several police officers still held hostage by gunmen; SWAT teams on standby
STEPANAKERT, JULY 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The National Security Service says as of 17:00 several police officers are still being held hostage by the gunmen, who still insist on their previous demand.
“Currently negotiators are trying to convince the terrorists to refrain from further actions endangering human lives, releasing the hostages, laying down their weapons and surrendering without resistance to authorities.
SWAT teams are on standby at the scene, however they were not given orders to storm or engage in any way”, the NSS announcement reads.
In the morning of July 17 gunmen stormed a Police HQ in Yerevan and took hostages – demanding the release of Zhirayr Sefilyan, who was imprisoned a month ago, charged with illegal possession, transportation and acquirement of weapons and ammunition.
Police Colonel Artur Vanoyan has been killed by the gunmen during the ambush. Colonel Aram Hovhannisyan, Lt. – Colonel Hrach Khosteghyan, Corporal Gagik Mkrtchyan received gunshot wounds. 7 people are being held hostage. There are no wounded among the gunmen. Deputy Police Chief Hunan Poghosyan said law enforcement agencies have necessary measures and are fully capable of neutralizing the gunmen.