Հայաստանն ու Ուզբեկստանն անցնում են առանց վիզայի ռեժիմի
Հայաստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիները կկարողանան 180 օրվա ընթացքում միմյանց տարածքում 90 օր մնալ առանց վիզայի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն տվեց միջկառավարական համաձայնագրի նախագծին, որը ներկայացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Ուզբեկստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
«Համաձայնագրի նպատակն է կանոնակարգել երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը: Այն սահմանում է, որ երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում»,- ասաց նախարարը:
Հաշվի առնելով, որ Ուզբեկստանը հանդես է եկել նշված ոլորտում երկկողմ համաձայնագիր կնքելու առաջարկությամբ, ինչպես նաև ԱՊՀ-ում Ուզբեկստանի կողմից որդեգրած քաղաքականությունը, ՀՀ ԱԳ նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում համաձայնագրի ստորագրումը:

Visa-free regime to be established between Armenia and Uzbekistan
STEPANAKERT, JULY 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Armenian Government approved the draft inter-governmental agreement which was presented by Foreign Minister Edward Nalbandian.
He said the signing of the agreement is necessary in terms of boosting the bilateral relations, strengthening mutually beneficial economic, trade and other ties between Armenia and Uzbekistan.
“The agreement aims to regulate the regime of mutual visits of the citizens of both states. It defines that the two countries’ citizens with ordinary or diplomatic passports can visit the other country without a need to obtain a visa,” FM Nalbandian said.
Taking into account that Uzbekistan has proposed to sign a bilateral agreement in this field, as well as Uzbekistan’s policy in the CIS, the Armenian Foreign Ministry supports signing the mentioned agreement.