Ուորլիք. Համանախագահներն ուսումնասիրում են Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը կազմակերպելու հնարավորությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ուսումնասիրում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ հանդիպումը կազմակերպելու հնարավորությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին Trend-ին ասել է ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով բանակցային գործընթացում դրական պահը: Նա ասել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները հակված են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների միջեւ երկխոսության շարունակմանը: Ուորլիքը նաեւ հայտնել է, որ համանախագահներն ուսումնասիրում են երկու երկրների ղեկավարների հաջորդ հանդիպումը կազմակերպելու հնարավորչությունը:
«Տվյալ պահին տարածաշրջան այցելելու որոշակի պլան չունենք, սակայն նախագահների հաջորդ հանդիպումը նախապատրաստելու կապակցությամբ կողմերի հետ մշտական շփման մեջ ենք»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած հանդիպումները շփման գծում բռնության թուլացման որոշակի արդյունք ունեցան: «Բանակցային գործընթացը վերականգնվել է, ձեռք է բերվել բռնության հավանականությունը նվազեցնելու համաձայնություն»,- ասել է Ուորլիքը:

Уорлик: Сопредседатели МГ ОБСЕ изучают возможность организации встречи глав Армении и Азербайджана
Сопредседатели МГ ОБСЕ изучают возможность организации следующей встречи президентов Армении и Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 3 АРЦАХПРЕСС Об этом Trend заявил сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
По его словам, необходимо сохранить позитивный момент в переговорном процессе по Нагорному Карабаху. Он отметил, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ привержены продолжению диалога между президентами Азербайджана и Армении. Уорлик также сообщил, что сопредседатели изучают возможность организации следующей встречи глав двух стран. «На данный момент у нас нет определенных планов по визиту в регион, но мы находимся в постоянном контакте со сторонами по подготовке следующей встречи президентов», - сказал он.
По его словам, встречи в Вене и Санкт-Петербурге дали определенные результаты по снижению насилия на линии соприкосновения. «Переговорный процесс восстановлен, достигнуто соглашение снизить риски насилия», - сказал Уорлик.