Forbes–ը հրապարակել է Ռուսաստանի ամենահարուստ ընտանիքների վարկանիշը. Սարկիսովներն էլ են նրանց շարքում
ԲԻՆ խմբի հիմնադիր Միխայիլ Գուցերիեւի ընտանիքը՝ 9.8 միլիարդ դոլար կարողությամբ, առաջին տեղն է զբաղեցրել 2016թ. Ռուսաստանի ամենահարուստ գերդաստանների վարկանիշում, որը հրապարակել է Forbesբիզնես պարբերականը:
Վարկանիշի նորեկներից է դարձել «Ռոսիյա» բանկի համասեփականատեր Նիկոլայ Շամալովի ընտանիքը, որը միանգամից չորրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել: Շամալովի կրտսեր որդին ՝ 34-ամյա Կիրիլ Շամալովը, այս տարի առաջին անգամ է ընդգրկվել Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների ցուցակում՝ զբաղեցնելով 64-րդ հորիզոնականը ու դառնալով ցուցակի ամենաերիտասարդ ֆիգուրանտը: Ընտանիքի ընդհանուր կարողությունը գնահատել է 2.4 մլրդ դոլար:
Առաջին հնգյակը եզրափակում է Շայմիեւների տոհմը: Թաթարստանի առաջին նախագահի որդիներ Այրատն ու Ռադիկը հանրապետության ամենահարուստ մարդիկ են, նշում է պարբերականը: Ընտանիքի ունեցվածքը գնահատվում է 1.7 մլրդ դոլար:
Իսկ վեցերորդ տեղում Սակիսով եղբայրներն են, որոնց է պատկանում «Գարանտիա ապահովագրական ընկերության բաժնետոմսերի ավելի քան 60 տոկոսը: Նրանց կարողության զգալի մասը ապահովում է նրանց արտասահմանյան անշարժ գույքը ՝ հողատարածքը Մոնակոյում, երեք տուն Լոս Անջելեսում, Փարիզում առեւտրաարդյունաբերական պալատը, առանձնատունը Լոնդոնում, անշարժ գույքեր Ֆրանսիայում ու Վիլնյուսում: Ընտանիքի ընդհանուր կարողությունը գնահատվել է 1.4 մլրդ դոլար:

Forbes опубликовал рейтинг богатейших семейных кланов России: среди них Саркисовы
Семья основателя группы БИН Михаила Гуцериева возглавила рейтинг богатейших семейных кланов России 2016 года с состоянием в 9,8 миллиарда долларов, следует из рейтинга, опубликованного деловым изданием Forbes.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 25 АРЦАХПРЕСС - На втором месте с 2,8 миллиарда долларов оказалась семья Аркадия Ротенберга, заработавшая состояние на подрядах «Газпрома». В первую тройку вошли и братья Алексей и Дмитрий Ананьевы, владельцы компании «Промсвязькапитал», — их состояние также оценивается в 2,8 миллиарда долларов.
Новичком рейтинга, занявшим сразу четвертую строчку, стала семья совладельца банка «Россия» Николая Шамалова, младший сын которого, 34-летний Кирилл Шамалов, в этом году впервые вошел в топ-200 богатейших бизнесменов России, заняв в нем 64-ю строчку и став самым молодым фигурантом списка. Общее состояние семьи Forbes оценил в 2,4 миллиарда долларов.
Замыкает первую пятерку самых успешных династий семья Шаймиевых. Сыновья первого президента Татарстана Айрат и Радик — самые богатые люди республики, отмечает издание. Состояние семьи оценивается в 1,7 миллиарда долларов.
Находящимся на шестом месте братьям Саркисовым принадлежит более 60% акций страховой компании «РЕСО-Гарантия», существенную часть их состояния сегодня обеспечивает заграничная недвижимость: земля в Монако, три дома в Лос-Анджелесе, здание Торгово-промышленной палаты в Париже, особняк в Лондоне, недвижимость во Франции и Вильнюсе. Общее состояние семьи Forbes оценил в $1,4 млрд.