Պուտինը Սամարղանդում ծաղիկներ է դրել Քարիմովի գերեզմանին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սամարղանդում ծաղիկներ է դրել Ուզբեկստանի առաջին նախագահ Իսլամ Քարիմովի գերեզմանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Քաղաք ժամանելուն պես Պուտինը միանգամից ուղեւորվել է գերեզմանոց, որտեղ սեպտեմբերի 3-ին հուղարկավորել են Քարիմովին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ՌԴ նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Ուզբեկստանի առաջին նախագահի հիշատակին երկրի վարչապետի հետ միասին: Ծալելով ծունկը Քարիմովի գերեզմանի առջեւ, Պուտինը կարմիր վարդերի փունջ է դրել:
Քարիմովը մահացել է78 տարեկանում: Հաջորդ օրը նրան մահմեդական ավանդույթներով հուղարկավորել են իր հայրենի Սամարղանդ քաղաքում, պատմական Շահի Զինդա գերեզմանոցում:

Путин возложил цветы к могиле Каримова в Самарканде
Владимир Путин возложил цветы к могиле первого президента Узбекистана Ислама Каримова в Самарканде. После прибытия в город Путин сразу направился на кладбище, где 3 сентября был похоронен Каримов, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 сентября  АРЦАХПРЕСС - Российский лидер почтил память первого президента Узбекистана вместе с премьер-министром республики. Преклонив колено перед могилой Каримова, Путин возложил букет из красных роз.
Каримов умер в возрасте 78 лет в пятницу. На следующий день политика похоронили в его родном городе на историческом кладбище Шахи-Зинда по мусульманским традициям.
После смерти Каримова временно исполняющим обязанности президента Узбекистана стал председатель верхней палаты парламента Нигматилла Юлдашев. При этом комиссию по организации похорон главы государства возглавил премьер-министр Шавкат Мирзиёев.