Որքան շատ գիտենք մեր հերոսների մասին, այնքան ուժեղ ենք. Ցվետանա Պասկալևա
Ցվետանա Պասկալևային հայկական երկու հանրապետություններում շատ են սիրում ու գնահատում: Ազգությամբ բուլղարուհի լրագրողին ու ռեժիսորին վաղուց արդեն հայ են համարում և դիմում՝ «Մեր Ցվետանան»: Պասկալևան այս փաստից ոգևորվում է և շարունակում գործունեություն ծավալել հանուն իր սիրելի Արցախի: Նոր հաղորդաշար է վարում Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությամբ, կինոնկար է նկարահանում՝ կրկին իր սիրելի Արցախի մասին:
Պասկալևայի նոր՝ «Նվիրյալները» հաղորդաշարը նվիրված է արցախյան գոյամարտին և նրա հերոս մասնակիցներին: Յուրաքանչյուր երկուշաբթի հեռուստադիտողը հնարավորություն կունենա տեսնել արցախյան ազատամարտի հաղթանակը կերտած հերոսներին:
«Հաղորդումն այն անվանի ու անանուն հերոսների մասին է, որոնց շնորհիվ մենք  արցախյան ազատամարտում հաղթող դուրս եկանք: Այն ճակատագրերի, հերոսությունների, կորուստների մասին է: Պետք է հասկանալ, ովքեր են եղել այդ մարդիկ, որպեսզի իմանանք, թե ինչ արարքներ են նրանք գործել: Ընդմիշտ հիշենք նրանց անունները և իրենց կատարածը:Նրանք հասարակ մարդիկ էին: Հանկարծ հայրենիքը նրանց կանչեց, և բոլորը փոխեցին իրենց մասնագիտությունները՝ դարձան հայրենիքի պաշտպաններ ու զինվորներ»,-ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ցվետանա Պասկալևան:
Պասկալևան խոստովանում է՝ հպարտ է, որ ճանաչել է նման մարդկանց: «Բոլոր հերոսներին պահում եմ իմ հոգում: Հենց նրանց հետ եմ կիսել այդ դժվարին ճանապարհը: Իմ հիշողության մեջ այդ հերոսները կենդանի են մնացել: Մտածում էի, որ նրանցից շատերը երբեք չեն մահանա, և երբեք ոչ մի գնդակ նրանց չի դիպչի: Նրանք կարծես անհաղթ էին, նրանց մահը ես առավել ծանր էի տանում, որովհետև չէի հավատում, թե նրանք կարող են լքել մեզ»,-նշեց նա:
Ցվետանա Պասկալևան մեծ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում նոր հաղորդաշարին: «Կարծես քրքրում եմ իմ հոգին, հիշում պատմություններ՝ ցույց տալով, թե որքան թանկ ենք վճարել արցախյան ազատամարտում: Ուզում եմ, որ այդ բոլոր հերոսներին հիշեն: Որքան շատ գիտենք նրանց մասին, այնքան ուժեղ ենք: Քիչ է իմանալ անցյալի հերոսներին՝ Նժդեհին, Անդրանիկին, Տիգրան Մեծին, Վարդան Մամիկոնյանին և այլոց: Պետք է ճանաչենք նաև ժամանակակից հերոսներին, որոնք ապրում էին մեր կողքին, մեր փողոցում: Ես իմ մեջ եմ պահում այդ հերոներին, և կուզենայի ձեզ հետ էլ կիսվել»,- ասում է Պասկալևան:
Նրա խոսքով՝ արցախյան ազատամարտի հերոսների մասին պատմող «Նվիրյալները» հաղորդաշարի ընթացքում կխոսեն նաև տվյալ հերոսների ընկերները, հարազատները: «Ես 23 տարի ապրում եմ այս բեռով, իհարկե, երբեմն դժվար է: Մյուս կողմից՝ կարծում եմ, որ իրենց պես ընտրյալ եմ եղել: Ես օտար մարդ էի, դարձա ձեր հարազատը: Ինձ համար շատ հաճելի է , երբ իմ մասին խոսելիս ասում են՝ «Մեր Ցվետանան»,-հավելում է Պասկալևան:
Արցախյան ազատամարտի նվիրյալն ուրախություն է զգում ամեն անգամ Ղարաբաղ այցելելիս: Պասկալևան երջանիկ է, որ Արցախը «շնչում» է նոր կյանքով: «Այնտեղ արդեն չեն երևում պատերազմի հետքերը, մարդիկ ժպտում են, նոր շենքեր են կառուցվում: Դա իսկապես տոն է: Նրանք արժանի են այդ ամենին, նրանք հաղթող են»,-համոզված է նա: Միևնույն ժամանակ Ցվետանա Պասկալևան հույս ունի, որ տարածաշրջանում պատերազմ չի վերսկսվի:
«Օգոստոսյան իրադարձություններն Ադրբեջանն օգտագործեց ստուգելու, թե որքանով ենք մենք պատրաստ: Նրանք ստացան իրենց պատասխանը: Ես հպարտ էի պաշտպանության նախարարության դիրքորոշմամբ , մեր զինվորների անսասանությամբ և այն մարդկանցով, ովքեր որոշեցին կռվել երիտասարդների հետ: Հայաստանում միասնություն էր տիրում: Այդ պահին ամենակարևոր թեման Ղարաբաղն էր և սահմանները պաշտպանելու հարցը: Հայերը միշտ էլ համախմբվում են ծանր իրավիճակներում»,-համոզված է նա:
Պասկալևան, բացի հաղորդաշարից, նոր ֆիլմ է նկարահանում Արցախի մասին: Սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին զբաղված է նկարահանումներով: «Ֆիլմում ներրկայացվում է մի մարդկային պատմություն: Այդ մարդուն գիտեի դեռ արցախյան պատերազմի ժամանակ: Երբ պատրաստ կլինի, կասեմ ամեն ինչ »,-հավելեց նա:
Ցվետանա Պասկալևան ուրախությամբ փաստում է, որ այս տարի՝ ապրիլի 7-ին, հայկական անձնագիր է ստացել և մասնակցելու է հաջորդ ընտրություններին՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության լիիրավ քաղաքացի:
Ցվետանա Պասկալևան հայտնի բուլղար լրագրող է, ռեժիսոր, սցենարիստ և օպերատոր, Կինովավերագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ: 1991թ. մայիսից փաստագրական ֆիլմեր է նկարահանել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության մասին: 7 ֆիլմ է նկարահանել Ղարաբաղի մասին:

Чем больше мы знаем о наших героях, тем мы сильнее: Цветана Паскалева
Цветана Паскалева в равной степени любит две армянские республики – Арцах и Армению. Болгарку по происхождению, журналистку и режиссера Цветану Паскалеву давно считают армянкой и называют «наша Цветана».
Цветана Паскалева в равной степени любит две армянские республики – Арцах и Армению. Болгарку по происхождению, журналистку и режиссера Цветану Паскалеву давно считают армянкой и называют «наша Цветана». Это очень вдохновляет Цветану, и она продолжает творить во имя своего любимого Арцаха.
Сейчас болгарская журналистка ведет новый цикл передач на Общественном телевидении Армении, снимает очередной фильм об Арцахе. Этот цикл телепередач «Преданные» посвящен Арцахской освободительной борьбе и ее героям: передача выходит в эфир по понедельникам. «Этот цикл посвящен тем известным и безымянным героям, благодаря которым мы вышли победителями из Арцахской войны. Надо знать, кто были эти люди, какими они были и всегда помнить их имена и подвиги, которые они совершили.
Они были обычными людьми, но когда родина призвала их, они оставили свои мирные профессии и стали защитниками и солдатами родины», - как сообщает Арцахпресс, об этом сказала в беседе с Арменпресс Цветана Паскалева. Цветана гордится тем, что была лично знакома со многими из них. «Память о них я храню в своем сердце. Я с ними делила этот трудный путь и в моей памяти они по-прежнему живы. Мне они казались непобедимыми, я думала, что ни одна пуля не может их сразить, потому очень тяжело переживала гибель каждого из них, не веря, что они больше не с нами», - вспоминает Цветана Паскалева. Журналист и режиссер Цветана Паскалева с особой ответственностью относится к подготовке передач нового цикла. «Я, как будто, растравляю свои раны, вспоминая эти истории и желая показать, какова цена победы. Хочется, чтобы все помнили наших героев, чем дольше мы их помним, тем мы сильнее. Мало знать о героях прошлого – Нжде, Андранике. Тигране Великом, Вардане Мамиконяне … Нужно знать и героев наших дней, наших современников, которые живут рядом с нами, на нашей улице… Я храню в памяти их имена и хотела бы поделиться с вами», - говорит Паскалева. Цветана Паскалева каждый раз испытывает огромную радость, приезжая в Арцах и видя дыхание новой жизни. «Уже не заметны следы войны, люди улыбаются, строятся новые дома. Они достойны всего этого, они победители», - считает Паскалева.
«Августовские события были спровоцированы Азербайджаном, чтобы проверить нашу готовность и они получили ответ на свой вопрос. Я горжусь позицией министерства обороны, непоколебимостью наших солдат и теми людьми, которые в эти дни решили сражаться рядом с молодыми солдатами. В наши дни самая важная тема – это Карабах и защита границ. Армения едина, армяне всегда объединялись в трудные для них дни»», - продолжает Цветана. Паскалева-режиссер снимает новый фильм об Арцахе. В сентябре-октябре она занята съемками. «Я рассказываю одну человеческую историю.
Я знала его еще в годы войны, подробнее расскажу о фильме, когда он будет готов», - сказала она. В заключение Цветана Паскалева с радостью сообщила, что 7 апреля этого гола она получила армянский паспорт и как полноправный гражданин Республики Армения примет участие в следующих выборах. Цветана Паскалева – известный болгарский журналист и режиссер, сценарист и оператор, член Международной ассоциации кинематографистов. С мая 1991 года снимает документальные фильмы о конфликте между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Она автор 7-ми фильмов об Арцахе.