Yahoo-ն ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների խնդրանքով գաղտնի հետևել է օգտատերերի էլեկտրոնային փոստին. Reuters
Ամերիկյան Yahoo ընկերությունը 2015թ. ստեղծել է գաղտնի ծրագիր, որի շրջանակում Միացյալ Նահանգների հետախուզությանը հնարավորություն է ընձեռվել անհրաժեշտ տեղեկությունը փնտրել բոլոր օգտատերերի էլեկտրոնային նամակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով ընկերության նախկին աշխատակիցներից մի քանիսին:
Նրանց փոխանցմամբ՝ Yahoo-ն, ԱՄՆ-ի կառավարության գաղտնի կարգադրությամբ, ստուգել է Yahoo Mail-ի հարյուր միլիոնավոր հաշիվներ:
Ոլորտի որոշ վերլուծաբաններ գտնում են, որ սա առաջին դեպքն է, երբ ամերիկյան ինտերնետ ընկերությունն ընդառաջել է հետախուզական ծառայությանը՝ սքանավորելով օգտատերերի նամակները:
Միևնույն ժամանակ, հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ բնույթի տեղեկություն են օգտատերերի նամակներում փնտրել հետախուզական ծառայությունները:
Աղբյուրը հավելում է, որ Yahoo-ում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող մի շարք աշխատակիցներ լքել են ընկերությունը՝ ԱՄՆ-ի հետախուզության հետ համագործակցության որոշման կայացումից հետո:

Yahoo тайно следила за почтой пользователей по просьбе спецслужб США - Reuters
Компания Yahoo в 2015 году секретно создала программу для возможности разведке США искать определенную информацию в электронных письмах всех своих пользователей, передает Reuters со ссылкой на двух бывших сотрудников и третьего человека, знакомого с ситуацией, передает gazeta.ru.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября АРЦАХПРЕСС - По их данным, компания, согласно секретному указу правительства США, проверяла сотни миллионов аккаунтов Yahoo Mail по просьбе Агентства национальной безопасно.
Некоторые эксперты по наблюдению считают, что это первый случай, когда американская интернет-компания согласилась на требования разведывательного агентства сканировать все входящие сообщения вместо проверки хранящихся или проверки малого числа аккаунтов в реальном времени.
При этом неизвестно, какую именно информацию сотрудники американской разведки искали в письмах пользователей, только то, что они требовали от Yahoo искать данные по определенному набору символов. По словам источников, это может значить как фразу в письме, так и приложение к нему.
Reuters не смогло определить, какие именно данные компания могла передавать спецслужбам, а также обращались ли сотрудники разведки США к другим компаниям с почтовыми сервисами помимо Yahoo.
При этом указано, что некоторые высокопоставленные сотрудники компании покинули Yahoo после решения сотрудничать с разведкой США.