ԱՄՆ-ն երկարացրել է բելառուսական ձեռնարկությունների նկատմամբ պատժամիջոցների կասեցման ռեժիմը
ԱՄՆ-ն կես տարով՝ մինչեւ 2017-ի ապրիլի 30-ը երկարացրել է բելառուսական ինը ձեռնարկությունների նկատմամբ պատժամիջոցների կասեցման ռեժիմը, հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի ու Եվրազիայի գործերով օգնական Բրիջիտ Բրինկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պատժամիջոցները սահմանել էր նախագահ Ջորջ Բուշը 2006-ի հունիսի 16-ին՝ Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումների կապակցությամբ, այնուհետեւ դրանք երկարացվել են մինչեւ 2015-ի վերջը։ Պատժամիջոցները տարածվում են բելառուսական մի քանի ընկերությունների վրա, փոխանցում է DW–ն։
2015-ին ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը որոշում է կայացրել կես տարով պատժամիջոցների մասնակի մեղմացման մասին՝ թույլատրելով գործարքները։ Եթե գործարքի գումարը գերազանցում է 10 հազար դոլարը, ԱՄՆ քաղաքացիները պարտավոր են տեղյակ պահել Պետդեպարտամենտի օտարերկրյա ակտիվների հսկողության վարչությանը։ 2016-ի ապրիլին այդ որոշումը երկարացվել է եւս կես տարով։

США продлили приостановку санкций в отношении белорусских предприятий
США продлили режим приостановки санкций в отношении девяти белорусских предприятий на полгода до 30 апреля 2017 года, сообщила заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Бриджит Бринк, передает DW.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября АРЦАХПРЕСС - Санкции были введены президентом Джорджем Бушем 16 июня 2006 года в связи с нарушением прав человека в Беларуси и с тех пор продлевались до конца 2015 года. В санкционный список входят несколько белорусских компаний.
В 2015 году Минфин США принял решение о частичном смягчении санкций на полгода, разрешив транзакции. Если сумма сделки превышает 10 тысяч долларов, граждане США обязаны ставить в известность управление контроля иностранных активов Госдепартамента. В апреле 2016 года это решение было продлено еще на полгода. Данное разрешение не освобождает заблокированную собственность этих предприятий.