ՆԱՏՕ նախկին գլխավոր քարտուղար․Աշխարհին Ամերիկան պետք է որպես համաշխարհային ժանդարմ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Sky News–ին տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը։
Նրա խոսքով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման բավականաչափ չի ջանացել հակամարտությունները կանխելու համար։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ հաջորդ նախագահը պետք է ավելին անի աշխարհը կառավարելու համար։ «Բարաք Օբաման դժկամությամբ էր օգտագործում ռազմական ուժը կամ սպառնալիքը աշխարհում հակամարտությունների կանխման համար»,- համարում է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը։ «Մեզ պետք է Ամերիկան որպես համաշխարհային ժանդարմ։ Մեզ պետք է ամերիկյան գլոբալ լիդերություն»,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով անկախ նրանից, թե ով կդառնա ԱՄՆ հաջորդ նախագահը, նա ինտերվենցիայից բացի այլ ընտրություն չունի։ «Գերտերությունները երբեք թոշակի չեն գնում, նայեք ձեր շուրջը, աշխարհը վտանգի մեջ է։ Սիրիային պատերազմն է բզկտում։ Իրաքը կոլապսի շեմին է։ Լիբիան անգործունակ պետություն է։ Ռուսաստանը Ուկրաինայի վրա է հարձակվում ու ապակայունացնում Արեւելյան Եվրոպան։ Չինաստանը մկաններն է ցույց տալիս, իսկ ԿԺԴՀ-ն էլ միջուկային հարձակումներով է սպառնում։ Այս ամենը խոսում է համաշխարհային ժանդարմի անհրաժեշտության մասին»,- ասել է Դաշինքի նախկին գլխավոր քարտուղարը։
Միաժամանակ նա մտահոգություն է հայտնել ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հնարավոր հաղթանակի կապակցությամբ։ Հաշվի առնելով Թրամփի հայտարարությունները, դա կարող է շատ վտանգավոր լինել աշխարհի համար»,- նշել է նա։

Бывший генсек НАТО: Миру нужна Америка в качестве мирового жандарма
Миру нужна Америка в качестве мирового жандарма. Подобное мнение в интервью Sky News выразил бывший генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября АРЦАХПРЕСС - По его словам, президент США Барак Обама сделал недостаточно для предотвращения конфликтов. Он отметил, что следующий главнокомандующий США должен сделать большее, что возглавить мир. «Барак Обама неохотно использовал военную силу или угрозу использовать военную силу для предотвращения конфликтов в мире», - считает Андерс Фог Расмуссен. «Нам нужна Америка в качестве мирового жандарма. Нам нужно глобальное американское лидерство», - отметил он.
На его взгляд, вне зависимости от того, кто станет следующим президентом, у США нет другого выбора как путь интервенции.  «Супердержавы не уходят на пенсию. Посмотрите вокруг, мир в опасности. Сирию раздирает война. Ирак на грани коллапса. Ливия недееспособное государство. Россия нападает на Украину и дестабилизирует Восточную Европу. Китай играет мускулами, а КНДР угрожает ядерными атаками. Все говорит о необходимости мирового жандарма, который восстановит мировой порядок», - считает бывший генсек Альянса.
При этом он выразил обеспокоенность возможностью победы на выборах Дональда Трампа. «Конечно, это может быть очень опасно. С учетом заявлений Трампа, это может быть очень опасно для мира», - отметил он.