Ադրբեջանը կարևոր միջազգային հանդիպումներից առաջ միտումնավոր սրում է իրավիճակը շփման գծում. ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը, մեկնաբանելով հակառակորդի կողմից Թալիշի և Յարըմջայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի արկակոծումը:
Հարցին, թե Համբուրգում կայանալիք ԵԱՀԿ ՄԽ գործընթացի շրջանակում նախատեսվող նախարարական հանդիպմանն ընդառաջ ինչու է Ադրբեջանն ակտիվացնում գործողությունները սահմանին և ինչ կարող է սա նշանակել, Տիգրան Բալայանն ասաց. «Ադրբեջանը հավատարիմ է մնում իր գործելաոճին, ու կարևոր միջազգային հանդիպումներից առաջ միտումնավոր սրում է իրավիճակը շփման գծում: Նույն սադրիչ տրամաբանության մեջ են նաև վաղը մեկնարկող լայնամասշտաբ զորավարժությունները, որոնք անց են կացվում սպառազինությունների վերահսկման միջազգային պարտավորությունների խախտումով»։
Նշենք, որ համաձայն Վիեննայի փաստաթղթի՝ զորավարժություն անցկացնելուց 42 օր առաջ պետք է տեղյակ պահել զորավարժություն անցկացնելու մասին, եթե զորքերի մասնակցությունը հասնում է 9 հազարի: Ադրբեջանի կազմակերպած զորավարժությանը մասնակցում է 60 հազար զորք:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտնում է, որ ինչպես անցած գիշերվա ընթացքում, այնպես էլ այսօր առավոտվանից շփման գծի որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժը շարունակում է իրականացնել սադրիչ գործողություններ:
Այսօր ժամը 12:15-ից սկսած, հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արկակոծում է առաջնագծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ և Յարըմջա) ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը:
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնարկում են պատասխան գործողություններ:

Азербайджан преднамеренно обостряет ситуацию на линии соприкосновения в преддверии важных международных встреч – МИД
Азербайджан преднамеренно обостряет ситуацию на линии соприкосновения в преддверии важных международных встреч.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с Tert.am сказал пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Бабаян, комментируя обстрел со стороны противника боевых позиций Армии обороны, расположенных в северо-восточном направлении передовой.
На вопрос о том, почему Азербайджан в преддверии предусмотренной в рамках процесса МГ ОБСЕ встречи глав МИД двух стран в Гамбурге активизирует действия на границе и что это может означать, Тигран Балаян сказал: «Азербайджан остается верным своему стилю действий, и в преддверии важных международных встреч преднамеренно обостряет ситуацию на линии соприкосновения. В ту же провокационную логику укладываются начинающиеся завтра широкомасштабные военные учения,  которые проводятся с нарушениями международных обязательств контроля над вооружениями».
Отметим, что согласно Венскому документу, за 42 дня до проведения военных учений необходимо оповестить об их проведении, если количество войск, участвующих в учениях достигает 9 тыс.  В организованных в Азербайджане военный учениях участвует 60 тыс войск.
Напомним, что как в течение ночи, так и сегодня с утра на некоторых участках линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана азербайджанские ВС продолжают провокации.
Об этом сообщает пресс-служба МО НКР.
В частности, начиная с 12:15 противник из 60 и 82- мм минометов ведет обстрел боевых позиций Армии обороны, расположенных в северо-восточном направлении передовой (Талиш и Ярымджа).
Особенно интенсивному обстрелу подвергаются боевые опорные пункты, дислоцированные в направлении села Ярымджа.
Для подавления активности противника передовые подразделения АО предпринимают ответные меры.
МО НКР сообщает, что вся ответственность за эскалацию напряжения на границе лежит на азербайджанской стороне.