Մոլդովայի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Իգոր Դոդոնը
Մոլդովայում կիրակի անցկացված նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է Սոցիալիստների կուսակցության նախագահ Իգոր Դոդոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԿԸՀ տվյալներով՝ 99.81% քվեաթերթիկների հաշվարկից հետո պարզվել է, որ Դոդոնի օգտին քվեարկել է ընտրողների 52.4%-ը: Եվրոպամետ ուժերի միասնական թեկնածուն Մայա Սանդուն ընդամենը 47.6% ձայն է ստացել:
Վերջին 7 տարիներին Իգոր Դոդոնը կտրուկ քննադատում էր իշխող «Հանուն եվրոպական ինտեգրման դաշինքի» քաղաքականությունը եւ կողմ հանդես գալիս Եվրասիական տնտեսական միությանը երկրի անդամակցությանը, ռուսերենին երկրորդ պետական լեզվի կարգավիճակ տալուն:

Конец «европейскому пути» Молдавии: на президентских выборах победил пророссийский кандидат
Во втором туре президентских выборов, прошедшем в минувшее воскресенье, победу одержал председатель Партии социалистов Республики Молдова Игорь Додон.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 ноября АРЦАХПРЕСС - После обработки 99,81% избирательных бюллетеней, по данным Центральной избирательной комиссии Молдавии, за Додона проголосовали 52,4% пришедших к урнам для голосования. Единый кандидат от проевропейских сил Майя Санду заручилась поддержкой лишь 47,6%.
Игорь Додон все последние 7 лет резко критиковал политику правящего «Альянса за европейскую интеграцию» и выступает за вступление страны в Евразийский экономический союз, придание русскому языку статуса второго государственного.