Հարավային Կարոլինայի նահանգապետը կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար. NBC
ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփը պետքարտուղարի պաշտոնում դիտարկում Է Հարավային Կարոլինայի նահանգապետ Նիկի Հեյլիի թեկնածությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է NBC հեռուստաալիքի լրագրող Ջո Սքարբորոն:
«Աղբյուրներն ինձ ասացին, որ Դոնալդ Թրամփը Նիկի Հեյլիին դիտարկում Է որպես պետքարտուղար»,- գրել Է լրագրողն իր Twitter-ում:
Ավելի վաղ պետքարտուղարի հնարավոր թեկնածուների թվում նշվում Էին նաեւ ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նյուտ Գինգրիչը, Նյու Յորքի նախկին քաղաքագլուխ Ռուդոլֆ Ջուլիանին, Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեի ղեկավար Բոբ Քորքերը եւ ուրիշներ:
Հեյլին ծնվել Է Հնկաստանից ներգաղթածների ընտանիքում, զբաղվել Է բիզնեսով, ակտիվորեն մասնակցել Է Հարավային Կարոլինայի հասարակական եւ բարեգործական կազմակերպությունների աշխատանքին: Նա 44 տարեկան Է եւ այսօրվա դրությամբ ԱՄՆ-ի ամենաերիտասարդ նահանգապետն Է (այդ պաշտոնն զբաղեցնում Է 2011 թվականից եւ դարձել Է Հարավային Կարոլինայի առաջին կին նահանգապետը), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NBC: губернатор Южной Каролины может стать госсекретарем США
Избранный президент США Дональд Трамп рассматривает на должность госсекретаря губернатора Южной Каролины Никки Хэйли, сообщил журналист телеканала NBC Джо Скарборо.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября АРЦАХПРЕСС - "Источники сказали мне, что Дональд Трамп рассматривает губернатора Никки Хэйли в качестве госсекретаря", — написал журналист в своем Twitter.
Ранее в числе возможных кандидатов на пост госсекретаря назывались такие сторонники Трампа как бывший спикер палаты представителей США Ньют Гигрич, бывший мэр Нью-Йорка Рудольф Джулиани, глава комитета по иностранным делам сената Боб Коркер и ряд других,сообщает РИА Новости.
Хэйли родилась в семьи иммигрантов из Индии, занималась бизнесом, принимала активное участие в работе общественных и благотворительных организаций Южной Каролины. В свои 44 года она является самым молодым губернатором на сегодняшний день в США (занимает этот пост с 2011 года и стала первой женщиной во главе Южной Каролины).