Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Սարգիս Անանյանին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Ադրբեջանը հայկական կողմին է հանձնել գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Սարգիս Անանյանին: Ինչպոս հաղորդում է «Արցախպրես»-ը , այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակից:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները սեպտեմբերի 1-ին հայտնել են իրենց կողմում հայտնված հայ գրու մասին: Նա Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի բնակիչ, 1961թ. ծնված Սարգիս Նորիկի Անանյանն է, ով հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու հայտնվել Ղազախ գյուղում: Սարգիս Անանյանի լուսանկարն ու մի տեսանյութ է հրապարակել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ Սարգիս Անանյանը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել է օգոստոսի 26-ին: Սարգիս Անանյանի` Նոյեմբերյանի հարևանները «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել են, որ վերջինս բնակվում է միայնակ և ադրբեջանական կողմի հրապարակած լուսանկարում ճանաչել են իրենց հարևանին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Սարգիս

Госкомиссия Азербайджана по делам пленных заявила о возвращении на родину гражданина Армении Саркиса Ананяна
Гражданин Армении, задержанный ранее на территории Азербайджана, возвращен на родину. Как передает “Арцахпресс”, ссылаясь на азербайджанское информагентство «Тренд», об этом говорится в распространенном сегодня сообщении Государственной комиссии Азербайджана по делам пленных, пропавших без вести и заложников.
Как отмечается в сообщении, возвращение Ананяна было организовано Госкомиссией и министерством обороны Азербайджана при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК) и прошло без инцидентов. Напомним, что 26 августа гражданин Армении Ананян Саркис Норикович (1961 г.р.), перешел армяно-азербайджанскую границу и был задержан на территории Газахского района Азербайджана.