Դուտերտե. Ֆիլիպինները պատրաստ չէ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ ռազմական դաշինքի
Ֆիլիպինները պատրաստ չէ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ ռազմական դաշենքի, հայտարարել է Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ռազմական դաշինքի ես պատրաստ չեմ, մենք 50-ական թվականներին այդպիսի դաշինքներ արդեն կնքել ենք: Բայց ես պատրաստ եմ համագործակցել մեր նոր բարեկամների՝ Չինաստանի եւ Ռուսաստանի հետ՝ ամբողջ աշխարհում խաղաղությունն առաջ մղելու համար»,- RT-ի հետ հարցազրույցում ասել է նա՝ ի պատասխան այն հարցին, թե այժմ ինչ վիճակում է Ֆիլիպինների եւ Ռուսաստանի համագործակցությունը:
Դուտերտեի խոսքով՝ «ինձ ասել են, որ Ամերիկան որոշել է դադարեցնել սպառազինության մատակարարումը»: «Ես պատասխանել եմ՝ դե, լավ, ես բարեկամ ունեմ, որ բավարար քանակի զենք ունի»,- նշել է Ֆիլիպինների նախագահը:
Հոկտեմբերին Դուտերտեն հայտարարել է, որ հնարավոր է՝ Ֆիլիպինները պաշտպանության եւ տնտեսության ոլորտում դաշինք հաստատի Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ:

Дутерте: Филиппины не готовы к военным союзам с Россией и Китаем
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ноября АРЦАХПРЕСС - «Я не готов к военным союзам – нам уже приходилось заключать такие союзы в 50-е. Но я готов сотрудничать со своими новыми друзьями, Китаем и Россией, для продвижения мира во всем мире», — сказал он в интервью телеканалу RT, отвечая на вопрос, в каком состоянии сейчас находится военное сотрудничество между Филиппинами и Россией.
По словам Дутерте, «мне сказали, что Америка решила прекратить поставки вооружения». «И я ответил: «Ну и ладно, у меня есть друг, у которого оружия хватает», — отметил президент Филиппин.
В октябре Дутерте заявлял, что Филиппины могут построить с Россией и Китаем союз в сфере обороны и экономики.