ԱՄՆ-ի Սենատն ընդունեց Իրանի դեմ պատժամիջոցները 10 տարով երկարացնելու օրինագիծը
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատը դեկտեմբերի 1-ին հավանություն Է տվել Իրանի դեմ պատժամիջոցների մասին՝ ներկայիս օրենքի գործողությունը 10 տարով երկարացնելու՝ ավելի վաղ Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած օրինագծին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաստաթուղթն ԱՄՆ-ի նախագահին թույլ Է տալիս սահմանափակումներ կիրառել նրանց դեմ, ովքեր առնչություն ունեն Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների մշակման, ահաբեկչության օժանդակման հետ, ինչպես նաեւ մեղավոր են մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Եթե Կոնգրեսը չերկարացներ այս լիազորությունները, ապա դրանց ժամկետը կլրանար այս տարվա դեկտեմբերի 31-ին:
Այժմ փաստաթուղթը պետք Է դրվի ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի սեղանին: Վարչակազմում ավելի վաղ հայտարարել են, որ պետության ղեկավարը հավանություն չի տա այն նախաձեռնություններին, որոնք կարող են ձախողել Իրանի հետ կնքնված միջուկային գործարքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сенат США принял законопроект о продлении на 10 лет санкций против Ирана
Сенат Конгресса США поддержал в четверг ранее принятый Палатой представителей законопроект о продлении на 10 лет действия нынешнего закона о санкциях против Ирана.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря АРЦАХПРЕСС - Документ позволяет президенту США вводить ограничения против тех, кто причастен к разработке Ираном баллистических ракет, поддержке терроризма, а также виновен в нарушении прав человека. Если бы Конгресс не продлил эти полномочия, то они бы истекли уже 31 декабря этого года,сообщает Тасс.
Теперь законопроект должен лечь на стол президента США Барака Обамы. В администрации ранее заявляли, что глава государства не станет поддерживать инициативы, которые способны подорвать ядерную сделку.