Սփյուռքի նախարարությունը գալիք տարին հայտարարեց Արցախի տարի
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը 2017 թվականը հայտարարեց Արցախի տարի: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ գալիք տարվա բոլոր ծրագրերն ուղղված են լինելու Արցախի հիմնախնդրի լուծմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Անցնող տարվա ընթացքում պետք է 22 ծրագիր իրականացնեինք, դրանք ամբողջությամբ իրականացրել ենք: Մեր գործողություններն ու նախագծերը հիմնականում պայմանավորված էին համաշխարհային, տարածաշրջանային եւ ներքին մարտահրավերներով: Տարածաշրջանային զարգացումները մեզ համար բարենպաստ չէին: Կարող ենք արձանագրել, որ  ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ սփյուռքը համախմբվեց: Ամբողջ սփյուռքը կանգնեց Արցախի կողքին, ամենուր հայտարարություններ տարածեց, հավաքներ կազմակերպեց: Նախարարությունն ամբողջությամբ աշխատում էր ավելի քան 100 համայնքների հետ, աշխատանքը համադրում Արցախի կառավարության եւ Պաշտպանության նախարարության հետ: Չգտնվեց որեւէ համայնք, որ իր բարոյական եւ նյութական օգնությունը չցուցաբերեր Արցախին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը նշեց, որ 2016 թվականին սկիզբ դրվեց «Ի՞նչ ես անում դու Ղարաբաղի համար» հսկայածավալ շարժմանը, որին միացան եվրոպական 25 երկրների դպրոցներ,  համայնքային կառույցներ:
«Այն մեծ արձագանք գտավ սփյուռքում: Այդ իսկ պատճառով խորհրդակցելով սփյուռքի մի շարք կառույցների հետ՝ որոշեցինք գալիք տարին նվիրել Արցախին: Ազգովի պետք է հասկանանք, որ Արցախի հզորությունը, խնդրի կարգավորումը Արցախի տնտեսության, կրթության եւ գիտության, պաշտպանության հզորացումն է»,-ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը՝ ներկայացնելով  մի նախաձեռնություն, որի շրջանակում մանկագիր Նունե Սարգսյանի՝ Արցախի բարբառով գրված գրքերն ուղարկելու են արցախցի երեխաներին:
Նախարարը նաեւ պատմեց 81-ամյա Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանի մասին, ով 16 տարի առաջ Ֆրանսիայից վերադարձել է Հայաստան: Այժմ նա ապրում է Արմավիրի մարզի Ջրաշեն գյուղում: Տարեց կինն իր թոշակով պատրաստում է հագուստ եւ ուղարկում սահմանամերձ շրջանների զինծառայողներին:

Министерство диаспоры Армении объявило грядущий год годом Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря АРЦАХПРЕСС - Министр диаспоры Армении Грануш Акопян заявила, что все программы в будущем году будут направлены на решение арцахских проблем.
«В уходящем году мы должны были осуществить 22 программы, которые мы и воплотили в жизнь. Наши действия и проекты были обусловлены, в основном, мировыми, региональными и местными вызовами. Региональные развития оказались для нас неблагоприятными. Можем зафиксировать, что во время апрельской агресси диаспора сплотилась. Вся диаспора встала рядом с Арцахом, всюду были распространены заявления и были собраны средства. Министерство диаспоры работало со 100 общинами, совмещая эту работу с правительством НКР и МО. Не нашлось ни одной общины, которая не оказала бы моральной и материальной поддержки Арцаху»,- заявила министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
Как передает «Арменпресс» с ее слов, в 2016 году было положено начало движению «А что ты сделал для Карабаха?», в котором принимают участие школы, общинные структуры 25 европейских стран. «Это получило большой отклик в диаспоре. Посовещавшись с некоторыми структурами диаспоры, мы решили объявить грядущий год годом Арцаха. Мы должны понять всей нацией, что укрепление Арцаха, урегулирование проблемы состоит в укреплении экономики, образования и науки Арцаха, его обороноспособности»,- заявила министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
Министр диаспоры Армении Грануш Акопян рассказала о 81-летней Сиран Мисакян-Басмаджян, которая 16 лет назад репатриировала из Франции и живет сейчас в селе Джрашен в Армавирской области. Пожилая женщина на свою пенсию посылает одежду военнослужащим на приграничных позициях.