Արցախի օմբուդսմենը վճռականորեն դատապարտում է ցանկացած ռազմական հանցագործություն
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հայտարարություն է տարածել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ նաեւ հիշատակվում էր Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի  հանգամանքը: Այսպես՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր. «Ապրիլյան իրադարձությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների մարմիններին հայտնաբերվել են խոշտանգումների հետքեր, որոնք իրականացվել են արդեն մահից հետո<...>»:
Առաջիմն հերթին անհրաժեշտ է նշելշ, որ վերոնշյալ «կտտանքները, որոնք իրականացվել են արդեն մահից հետո» հակասում են նորմալ տրամաբանությանը եւ բացատրության կարիք ունեն, քանի որ համընդհանուր միջազգային իրավական սահմանմամբ՝ «խոշտանգումներ» կարող են իրականացվել միայն ողջերի նկատմամբ:
Անհրաժեշտ է նաեւ նշել, որ Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ-ը վերջերս հանգամանալից զեկույց էր հրախարակել՝ ներկայացնելով Արցախի խաղաղ բնակիչների եւ ԼՂՀ ՊԲ զինծառայողների նկատմամբ ռազմական հանցագործությունների բազմաթիվ փաստեր: Փաստերի հավաքման առաքելությունը շարունակվում է:
Ելնելով վերոշարադրյալից եւ վճռականապես դատապարտելով ցանկացած ռազմական հանցագործության դրսեւորում՝ հայտարարում եմ, որ իմ իրավասությունների շրջանակում պատրաստ եմ հանգամանորեն քննել քաղաքացիական անձանց կամ ապրիլյան պատերազմի ցանկացած կողմերի զինծառայողների նկատմամբ ռազմական հանցագործության մասին ցանկացած հայտարարություն: Սակայն դրա համար անհրաժեշտ է, որ ադրբեջանական կողմը  ներկայացնի կամ հրապարակի «խոշտանգումների» կոնկրետ հանգամանքներ՝ կոնկրետ անձանց նկատմամբ կոնկրետ խոշտանգման դեպք, ինչպես նաեւ դրանք ԼՂՀ հսկողության տակ անցնելու հանգամանքը:

Омбудсмен Нагорного Карабаха решительно осуждает любые проявления военных преступлений
СТЕПАНАКЕРТ, 31 декабря АРЦАХПРЕСС - 30-ого декабря МИД Азербайджана распространил заявление относительно инцидента на армяно-азербайджанской границе. В заявлении, помимо прочего, упоминаются обстоятельства апрельской агрессии Азербайджана в отношении Арцаха. Так, МИД Азербайджана заявил: «На телах погибших в ходе апрельских событий <...> военнослужащих были выявлены многочисленные элементы пыток, совершенных уже после смерти, <...>».
В первую очередь необходимо отметить, что высказывание «пытк[и], совершенны[е] уже после смерти» противоречит нормальной логике и нуждается в разъяснении, так как согласно общепринятой международно-правовой дефиниции, «пытки» могут совершаться только над живыми.
Следует также отметить, что омбудсмен Республики Арцах недавно опубликовалдетальный доклад, представив факты многочисленных военных преступлений (пытки, карания смертью, глумления над телами убитых) в отношении мирных жителей Арцаха и военнослужащих Армии Обороны НК.
Миссия по сбору фактов всё ещё продолжается.
Исходя из вышесказанного и решительно осуждая любые проявления военных преступлений, заявляю, что в рамках своей компетенции готов тщательно рассмотреть любые заявления о военных преступлениях в отношении гражданских лиц или военнослужащих любой из сторон в ходе апрельской войны. Однако для этого необходимо, чтобы азербайджанская сторона представила или опубликовала конкретные обстоятельства «пыток» (конкретные увечья в отношении конкретных лиц, а также обстоятельства их попадания под контроль НКР).