Facebook-ը կպայքարի գերմանական սեգմենտի ֆեյքերի դեմ
Facebook սոցիալական ցանցի սեփականատերերը դիմել են Correcti հետազոտական կենտրոնին, որպեսզի Գերմանիայում աշնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին բարձրացնեն գերմանական սեգմենտում անվտանգության վերահսկողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Facebook-ի գերմանացի գործընկերների խնդիրն է ստուգել այն հաղորդագրությունները, որոնք օգտատերերը կասկածելի են համարում: Այդ դեպքում հաղորդագրությունը նշվում է հատուկ նշանով եւ հնարավորության դեպքում կունենա դեպի տեղեկության հուսալի աղբյուր տանող հղում:  Բացի այդ, մասնագետները կարգելափակեն ֆեյքերը «դրամայնացնելու» փորձերը, հայտնում է DW-ն:
«Հնարավոր է, որ մենք նաեւ վիզուալ սահմանափակումներ մտցնենք ոչ հավաստի հրապարակումների դեպքում,- ասել է Facebook-ի ներկայացուցիչ Գիդո Բյուլովը:

Facebook объявил войну фейкам немецком сегменте
Владельцы социальной сети Facebook обратились к исследовательскому центру Correctiv, чтобы в преддверии запланированных на осень парламентских выборов в ФРГ повысить контроль за верификацией контента в ее немецком сегменте, передает DW.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января АРЦАХПРЕСС - В задачу немецких партнеров Facebook входит проверка сообщений, которые пользователи заподозрят в недостоверности и, в случае подтверждения опасений, указание на сомнительный характер поста. При этом сообщение будет помечено специальным предупреждающим значком и по возможности снабжено ссылкой на надежный источник информации. Кроме того, специалистам предстоит блокировать попытки «монетизировать» фейки, уточняет агентство dpa.
«Возможно, мы также будем вводить визуальные ограничения в случае с недостоверными публикациями», - отметил представитель Facebook Гидо Бюлов (Guido Bülow).
Ранее МВД ФРГ предложило создать специальный "Центр защиты от дезинформации" для борьбы с фейк-новостями в социальных сетях.