Հակառակորդի կրակոցից պայմանագրային զինծառայող է զոհվել
Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ հունվարի 22-ին՝ ժամը 23:25-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, մահացու վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող, 1995թ. ծնված Կարեն Մարատի Ուլուբաբյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հիմնականում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 430 կրակոց: Առավել ինտենսիվ կրակ է վարել դիպուկահար հրացաններից (92 կրակոց), ինչպես նաև կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ (2 արկ):

The Defense Ministry of Nagorno Karabakh told that, on January 22 and overnight January 23 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime more than 55 times by firing over 430 shots from various caliber weapons at the Armenian positions in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
NKR Defense Army soldier killed by Azerbaijani fire
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: In the eastern direction of the line of contact, the Azerbaijani forces fired more intensive shots from sniper rifles (92 shots), as well as fired 82 mm mortar (2 shells).
As a result of the ceasefire violation by the Azerbaijani side, on January 22, as of 23:25, the NKR Defense Army soldier Karen M. Ulubabyan, born in 1995, was fatally wounded at one of the military units located in the eastern direction of the Defense Army.
Investigation is underway to clarify the details of the case.
The NKR Defense Ministry shares the grief of the loss and expresses its support to the family members, relatives and co-servicemen of the killed soldier.
The Defense Army forces took countermeasures to suppress the Azerbaijani activeness and continued fulfilling their military duties.