Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունը՝ Թրամփի՝ ներգաղթային քաղաքականության վերաբերյալ հրամանագրի առնչությամբ
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) հայտարարություն է տարածել Սպիտակ տան՝ «օտարերկրյա ահաբեկիչների» մուտքն ԱՄՆ արգելելուն ուղղված հրամանագրի առնչությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ շարունակում է մտահոգված մնալ հունվարի 27-ին ընդունված հրամանագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ, ինչպես ԱՄՆ-ի քաղաքականության, այնպես էլ հայ անհատների և ընտանիքների վրա այդ հրամանի թողած հետևանքների առումով։
Հրամանագիրն 90-օրյա ժամկետով ԱՄՆ մուտքի սահմանափակումներ է մտցնում Սիրիայի, Իրաքի, Իրանի, Լիբիայի, Եմենի, Սոմալիի և Սուդանի քաղաքացիների համար՝ անկախ նրանց կարգավիճակից։
Հայ դատի հանձնախումբն իր մտահոգությունն է հայտնում այն կապակցությամբ, որ դեռ պարզ չէ, թե այդ իրավական գործողությունն ինչ ազդեցություն կունենա ԱՄՆ քաղաքացի չհանդիսացողների վրա։ Հաղորդագրության համաձայն՝ հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքը համապատասխան կողմերի հետ, այդ թվում՝ Կոնգրեսի և Սպիտակ տան, և մի շարք խորհուրդներ է տվել։
Հանձնախումբը խորհուրդ է տվել հայերին, որոնց բարեկամները կամ ընկերները ձերբակալվել են ԱՄՆ մուտք գործելիս, կամ ում թույլ չեն տվել վերադառնալ ԱՄՆ, կապվել հանձնաժողովի հետ travel@anca.org էլեկտրոնային փոստային հասցեի կամ (202) 775-1918 հեռախոսահամարի միջոցով։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձախումբը խորհուրդ է տալիս  Իրանից, Իրաքից, Լիբիայից, Սոմալիից, Սուդանից, Սիրիայից և Եմենից հայերին, որոնք ԱՄՆ քաղաքացիներ չեն, խուսափել ԱՄՆ-ից դուրս գալուց մինչև ավելի հստակ դառնա այդ սահմանափակումների ամբողջ իրավական մասշտաբը և բնույթը,  քանի որ նրանց կարող են թույլ չտալ վերադառնալ երկիր՝ անկախ իմիգրացիոն կարգավիճակից։
«Որպես հայկական ծագումով ամերիկացիներ՝ հպարտ ներգաղթյալների համայնք, որոնցից շատերը Սիրիայում, Իրաքում, Իրանում և այս հրամանագրում նշված այլ երկրներում արմատներ ունեցող Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ընտանիքներից են, մենք շարունակում ենք խորապես մտահոգված մնալ այս նոր սահմանափակումների բարոյական, իրավական և մարդասիրական հետևանքների առնչությամբ։ Որպես հանրային քաղաքականության հարց՝ մենք հայտնում ենք մեր մտահոգություններն ինչպես Կոնգրեսին, այնպես էլ Սպիտակ տանը։ Մենք հաստակամ ենք մեր համայնքի շահերը պաշտպանելու հարցում և առաջ ենք մղելու մեր շահերը, որը կայանում է ուժեղ Սփյուք, պաշտպանված Հայաստան, ազատ Արցախ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արդար բանաձև ունենալու մեջ»,- նշված է հայտարարությունում։

The Armenian National Committee of America (ANCA) has issued a statement regarding the January 27, 2017, White House Executive Order on immigration, titled, “Protecting the Nation From Foreign Terrorist Entry Into The United States”, the ANCA official website reports.
ANCA issues statement on President Trump’s Immigration Executive Order
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS: The statement says the Committee remains concerned regarding the developing situation surrounding the White House’s January 27th immigration Executive Order, both at the level of U.S. policy and in terms of this action’s impact on Armenian individuals and families.
The ANCA continues to engage relevant stakeholders – including Congress and the White House and recommends those Armenians whose relatives or friends have been detained at U.S. ports of entry or who have been blocked from re-entry to the U.S. to contact the Committee immediately and inform about their situation.
Moreover, the ANCA urged the Armenians from Iran, Iraq, Libya, Somalia, Sudan, Syria, and Yemen, who are not U.S. citizens, to refrain from leaving the U.S., due to the increased risk that they will be denied re-entry, regardless of their immigration status.
The Committe reminded that they are regularly consulting with civil and legal rights organizations. “As Americans of Armenian heritage – a community of proud immigrants, many descended from the families of Armenian Genocide survivors with roots in Syria, Iraq, Iran and other countries cited in this order – we remain deeply concerned by the moral, legal and humanitarian implications of these new restrictions”, the statement says.
On January 27 Trump signed an executive order on restricting the entry of citizens from Syria, Iraq, Iran, Somalia, Sudan, Libya and Yemen to the country for 90 days. The ban applies to the citizens of those countries regardless of whether they have a residence permit, Green Card or Visa.