Հայաստանի լեռներում սկսվել են ռուսական ռազմակայանի զինծառայողների «Էքստրեմալ» վարման պարապմունքները
Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում սկսվել են անվավոր եւ զրահատանկային ռազմական տեխնիկայի ավելի քան 500 վարորդների եւ մեխանիկ- վարորդների «Էքստրեմալ» վարման պարապմունքերը «Կամխուտ» զորավարժարանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունում, քարշակների, «Ինֆաունա» արդի համալիրների, ՌԽՄ-6 վեցերորդ սերնդի հետախուզական քիմիական ավտոմեքենաների, «Ս-300Վ» զենիթային հրթիռային համալիրների, ՈւաԶ ավտոմոբիլների, «Մուստանգ» ընտանիքի ԿամԱԶ եւ տարբեր վերափոխակների Ուրալ ավտոմոբիլների, «Տիգր» զրահապատ ավտոմոբիլների վարորդների եւ մեխանիկ-վարորդների պարապմունքները տեղի են ունենում ավտոարշավարանում եւ տանկարշավարանում՝ ծովի մակերեւույթից ավելի քան 1,5 հազար մետր բարձրության վրա լեռնային ձմեռային պայմաններում:
«Մարտական ավտոմեքենաների վարման պարապմունքներում վարորդները եւ մեխանիկ-վարորդները յուրացնում են մանեւրման, մեծ զառիթափության վերելքներով եւ զառիվայրերով տարբեր բարդության շրջադարձերով լեռնային ճանապարհների օձագալարքներով նվազագույն թույլատրելի արագություններով երթուղու անցման հնարքներն՝ առատ ձյան ծածկույթի եւ մերկասառույցի պայմաններում»,- ասված Է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նաեւ ավելի քան 100 սանտիմետր բարձրությամբ ձնածածկույթի, Ցելսիուսի 20 աստիճանից ցածր ջերմաստիճանի եւ քամու՝ վայրկյանում մինչեւ 15 մետր պոռթկումների պայմաններում նորակոչիկները սովորում են հաղթահարել հեղեղատները, արհեստական եւ բնական խոչընդոտները, սառցակալած գրունտի հատվածները՝ ինքնադուրսքաշման նախատեսված միջոցների օգտագործմամբ:

В горах Армении начались занятия по «экстремальному» вождению с военнослужащими ЮВО
В российской военной базе Южного военного округа, дислоцированной в Республике Армения, начались занятия с более 500 водителями и механиками-водителеями колесной и бронетанковой военной техники по «экстремальному» вождению на полигоне «Камхуд».
СТЕПАНАКЕРТ, 2 февраля АРЦАХПРЕСС - Занятия с водителями и механиками- водителями тягачей, современных комплексов «Инфауна», разведывательных химических машин шестого поколения РХМ-6, зенитных ракетных комплексов (ЗРК) «С-300В», автомобилей УаЗ, КамАЗ семейства «Мустанг» и Урал различных модификаций, бронеавтомобилей «Тигр» проходят на автодроме и танкодроме в горных зимних условиях на высоте более 1,5 тыс. метров над уровнем моря.
Как сообщили в пресс-службе Южного военного округа,на занятиях по вождению боевых машин водители и механики-водители отрабатывают приемы маневрирования, прохождения маршрута на минимально допустимых скоростях по горным дорогам с большой крутизной подъемов и спусков, поворотами различной сложности на горных серпантинах в условиях обильного снежного покрова и гололеда. Также, при высоте снежного покрова более 100 см, температуре ниже 20 градусов Цельсия и порывах ветра до 15 м/сек, новобранцы учатся преодолевать овраги, искусственные и естественные препятствия, участки обледенелого грунта с использованием штатных средств самовытаскивания.