«Արցախի ձայներ»-ը հյուրախաղերով հանդես կգա Իրանում
«Արցախի ձայներ» երաժշտական համույթը փետրվարի 8-ից համերգային ծրագրով հանդես կգա Իրանի Իսլամական հանրապետությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Արցախի ձայներ» երաժշտական համույթի գեղարվեստական ղեկավար Լիրա Քոչարյանը և նշել, որ համույթի հիմնական կազմում ընդգրկված է 13 հոգի:
Լ. Քոչարյանի խոսքով, անցած տարին համույթի համար եղել է ձեռքբերումների տարի: ««Մանկական Նոր ալիք-2016» մրցույթում համույթի անդամ Միքայել Գրիգորյանը (Միշան) մասնակցել և գրավել է մրցանակային երկրորդ հորիզոնականը: Խմբի անդամ 10 տարեկան Լևոն Գալստյանն էլ հանդես է եկել «Ռուսաստանի ձայն» նախագծում և բարեհաջող անցել առաջին փուլը: Ներկայացվել է նաև «Հորովել» տեսահոլովակը: Մասնակցել ենք նաև հանրապետությունում կազմակերպված մի շարք միջոցառումների»,- ասել է  Լ. Քոչարյանը:
Խոսելով այս տարվա անելիքների ու ծրագրերի մասին Լ. Քոչարյանը նշել է, որ հյուրախաղերի հրավերներ ունեն Մոսկվայից, Արգենտինայից, Բրազիլիայից:
««Նոր ալիք 2017» մանկական մրցույթին ենք նախապատրաստվում: Ծրագրեր ունենք խմբային և անհատական, հիմնականում հայկական, նոր երգերի տեսահոլովակների նկարահանումներ իրականացնելու: Պատրաստվում ենք նաև մայիսի 9-ի համերգային ծրագրերին»,- մանրամասնել է Լ. Քոչարյանը և ընդգծել, որ նախագծի հիմնական նպատակն է Արցախում հայտնաբերել ու զարգացնել շնորհալի երիտասարդներին՝ այդպես ներկայացնելով Արցախը, Արցախի մշակույթը և արցախցուն:
Լ. Քոչարյանը  նշել է  նաև, որ համույթը կարող է ավելին անել, սակայան  համապատասխան մշտական շենքային պայմաններ, ինչպես նաև մի շարք չլուծված խնդիրներ  ունեն:

"Voices of Artsakh" music ensemble goes to tours to Iran
STEPANAKERT, FEBRUARY 6, ARTSAKHPRESS: Artistic director of the musical ensemble "Voices of Artsakh" Lira Kocharian said in an interview with “Artsakhpress”, noting that the group is composed of 13 people.
“The past year was a year of achievements for the ensemble. Misha (MIkayel Grigoryan) has taken the second place  at "New Wave 2016” junior song contest.
10-year-old Levon Galstyan passed the first stage of the "Voice of Russia"project. “Music video on the song "Horovel" was presented.”said Kocharyan.
Speaking of this year's activities and programs Lira Kocharyan said that they received tours invitations in Moscow, Argentina and Brazil.We are preparing for "" New Wave 2017 ". We have group a lot of projects; mainly we are going to shoot video clips on the new songs.
L. Kocharian and stressed that the main goal of the project is to discover young people in Artsakh, indroducing Artsakh, the culture and the people of Artsakh.
She also said that the group could do more, however they do not have  permanent building facilities, and they have a number of unresolved issues.