Ինչ տպավորություններով է Աբխազիայից վերադարձել արցախյան պատվիրակությունը. զրույց ԱԺ պատգամավորի հետ
Մարտի 12-ին Աբխազիայի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացրած արցախյան պատվիրակության ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Արսեն Առստամյանը պատմել է իր տպավորությունների մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը նշել է, որ մարտի 11-ին Սուխումում արցախյան պատվիրակությանը ընդունել է Աբխազիայի Հանրապետության նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան:
«Մարտի 12-ին մենք իրականացրել ենք դիտորդական առաքելություն 10 ընտրական տեղամասերում: Ընտրություններն անց են կացվել Աբխազիայի ընտրական օրենսգրքի և ժողովրդավարական սկզբունքներին համապատասխան: Մեր դիտորդական խումբը խախտումներ չի արձանագրել: Քվեարկությունն անց է կացվել հանգիստ, արտառոց որևէ բանի ականատես չենք եղել: Որոշակի թերություններ, իհարկե, կային, բայց դրանք, ըստ էության, չէին կարող որևէ ազդեցություն ունենալ ընդհանուր արդյունքների վրա»,- ասել է Ա. Առստամյանը:
Անդրադառնալով Արցախում տեղի ունեցող նմանատիպ գործընթացների նմանությանն ու տարբերությանը՝ Ա. Առստամյանը նշել է, որ Աբխազիայում պատգամավորները ընտրվում են միայն մեծամասնական ընտրակարգով: «Իհարկե, երկրում կան կուսակցություններ, բայց կուսակցաշինության ոլորտում դեռևս շատ անելիքներ կան: Համամասնական ընտրակարգ գոյություն չունի: Երկու ընտրատարածքում համոզիչ հաղթանակներ են տարել մեր հայրենակիցներ՝ Աշոտ Մինոսյանը և Լևոն Գալստյանը: Եվս երկու ընտրատարածքներում հնարավոր է հաղթեն մեր հայրենակիցները, քանի որ երկրորդ փուլ է անցկացվելու: Մեկում միանշանակ է, որ հայ թեկնածու կընտրվի, որովհետև իրար հետ պայքարում են Աբխազիայի հայ համայնքի ղեկավար Գալուստ Տրապիզոնյանն ու կրկին հայ թեկնածու Լևոն Դաշյանը, իսկ 4-րդում՝ այլազգի թեկնածուի հետ պայքարում է մեր հայրենակից Էրիկ Ռշտունին: Այնպես որ հնարավորություն կա խորհրդարանում ունենանք 4 հայ պատգամավոր, նախկին խորհրդարանում ունեցած 3 մանդատի փոխարեն»,- մանրամասնել է ԱԺ պատգամավորը և հավելել, որ հայերը կազմում են Աբխազիայի բնակչության ավելի քան 17 տոկոսը:
Արսեն Առստամյանը նաև նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցության լայն հնարավորություններ կան: «Ես կարծում եմ, որ նորընտիր խորհրդարանի ձևավորվելուց հետո բավականին լուրջ գործնական քայլեր կարվեն միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում: Այդ ուղղությամբ դեռևս աշխատանքներ շատ ունենք անելու: Ընտրված հայ պատգամավոր Լևոն Գալստյանի հետ արդեն նախնական պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման ուղղությամբ: Փորձելու ենք օգտագործել ընձեռված հնարավորությունները երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ»,- ասել է ԱՀ ԱԺ պատգամավորը:
Նշենք, որ մարտի 12-ին Աբխազիայի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցել է նաև Արցախի պատվիրակությունը, որը գլխավորել է ԱՀ ԱԺ պատգամավոր, «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:

Member of Artsakh NA tells about his impressions from observing the parliamentary elections in Abkhazia
Arsen Arstamyan, the member of the National Assembly of Artsakh and the representative of the Artsakh delegation that carried out an observation mission in the parliamentary elections of the Republic of Abkhazia on March 12, told about his impressions.
Member of Artsakh NA tells about his  impressions from observing the parliamentary elections in Abkhazia
STEPANAKERT, MARCH 16, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, the deputy chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly said that on March 11 in Sukhumi the delegation met with the President of the Republic of Abkhazia Raul Khajimba.
"On March 12 we conducted observation mission in 10 polling stations. The elections were held in accordance with democratic principles and the election Code of Abkhazia. No violations were registered. Certain shortcomings certainly existed, but they actually did not have any impact on the overall results,” said Arstamyan.
Talking about the similarities and differences with Artsakh parliamentary elections, Arstamyan said that in Abkhazia deputies are elected by the majoritarian voting system. "Of course, there are parties in the country, but a lot of work needs to be done in this direction. Proportional voting system does not exist in the country. In two electoral districts our compatriots Ashot Minosyan and Levon Galstyan have won convincing victories.
It is possible that in two more electoral districts our compatriots will win victories, as the second stage will be held. It is evident that in one district an Armenian candidate will be elected because the head of the Armenian community of Abkhazia Galust Trapizonyan and again an Armenian candidate Levon Dashyan are fighting for victory. And in the 4th one our compatriot Eric Rshtuni is fighting with a foreign candidate,” said Arsen Arstamyan and added that Armenians make up more than 17 percent of the population of Abkhazia.
Arsen Arstamyan also noted that there are broad prospects for cooperation between e two countries. "I think that after forming the newly elected parliament serious practical steps will be taken to the strengthening of inter-parliamentary ties. We have much to do in this direction. We have reached a preliminary agreement with the already selected deputy Levon Galstyan for activation of parliamentary diplomacy. We will try to use all the opportunities for strengthening and developing relations between the two countries, " he concluded.
Note, on March 12 the Artsakh delegation, headed by NKR NA deputy chairman and Head of the “Free Motherland” party Arthur Tovmasyan, conducted an observation mission in the parliamentary elections of the Republic of Abkhazia.