Երևանից ժամանած բժիշկներն Արցախում ներկայացնում են մանկական ինտենսիվ թերապիայի նոր մոտեցումները
Այսօր «Արևիկ» մանկական բուժմիավորումում Հայ օգնության ֆոնդի և ԱՀ առողջապահության նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է «Մանկական հիվանդությունների անհետաձգելի բուժօգնություն» թեմայով դասընթաց:
Երևանից  ժամանած  բժիշկներն  Արցախում  ներկայացնում են մանկական ինտենսիվ   թերապիայի  նոր  մոտեցումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Բացման  խոսքում  Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանն  նշել  է, որ  իրենք   արդեն  10  տարի  է,  ինչ   իրականացնում  են   բժշկական  ծրագրեր, կազմակերպում   վերապատրաստման  դասընթացներ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի   հետ  զրույցում Համբարձում Սիմոնյանն  ասել  է, որ ՀՕՖ-ի և Արցախի համագործակցությունն   սկսվել է 2003  թվականից: Համագործակցության   շրջա-նակներում  կազմակերպվում են   վերապատրաստման   գործնական  դասընթացներ:
«2011 թվականից   Ամերի-կայի   հայ    բժիշկների   օգնությամբ   ստացել  ենք   լրացուցիչ հնարավորու-թյուն՝   Արցախից  ավելի  մեծ  թվով   բժիշկներ  հրավիրելու Երևանի  առաջատար  կլինիկաներ:  2  տարի  անընդմեջ   ՀՕՖ-ը    համագործակցում  է Ամերիկայի   «Մանկական  ինտենսիվ  թերապիայի  ասոցիացիայի»   հետ  և  Հայաստանի  և  Արցախի   բժիշկների   համար իրականացվում  են   մի  շարք   ծրագրեր:   Հայաստանից  և  Արցախից    20  բժիշկ  մասնակցել է    ասոցիացիայի  կողմից  կազմակերպված   դասընթացներին, որից  հետո       մասնակիցներս  ենք  նմանատիպ   դասընթացներ անցկացնելու  իրավունք ստացել:  Այսօր՝  առաջին  անգամ, Արցախում  մենք այն  իրականացնում  ենք:  Դասընթացի   ընտրված   թեմաները   միանշանակ  արդիական  են,-ասել է   Հ.  Սիմոնյանը   և  ընդգծել,-վերջին   5  տարիների  ընթացքում  մանկական  ինտենսիվ  թերապիայի  վերաբերյալ      նոր մոտեցումներ  են  ի  հայտ  եկել: Ի  պատիվ   մեր   առաջատար  մասնագետների՝   բավականին   բարձրացվել  է   բժիշկների    փորձառությունը. մանավանդ    վերջին   տարիներին  արդեն   ակնառու  են    մանկական  և  նորածնային  մահացությունների   նվազման  դեպքերը»:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի ղեկավար  Աննա Չոբանյանն    էլ  ասել  է, որ   իրենք   տարիներ   շարունակ     համագործակցում  են  «Արևիկ»  մանկական  բուժմիավորման  հետ:
«Թեմաների   հրատապությունը   շատ   կարևոր է:  Մենք   ներկայացրել ենք  6  թեմա, որոնք   անհրաժեշտ  են   տեղի  մասնագետների  համար:  Վաղը   մենք  նաև  ծանր  հիվանդների ընդունելություն  կկազմակերպենք»,-ասել է   Ա.  Չոբանյանը:
«Արևիկ»  մանկական  բուժմիավորման    տնօրեն  Մեսրոպ  Մարգարյանն   էլ    նշել  է, որ  դասընթացներին մասնակցում  է  Ստեփանակերտի  և   Արցախի   շրջաններից  շուրջ   50    բժիշկ:
«Ծրագիրը  գործնական    է.  նպատակ  ունի    օգնել   բժիշկներին  ցուցաբերելու  որոշակի    միջամտություններ, վերագնահատելու   հիվանդի    վիճակը  և    շարունակելու   բուժումը: Այս   ծրագիրն    ունի  միջազգային   մշակված   ձևաչափ:    Ծրագիրն   անհրաժեշտ  է բոլոր  նրանց,   ովքեր առաջինն են   շփվում      ծանր  վիճակում  գտնվող  հիվանդների  հետ: Այս  դասընթացների  առանձնահատկությունն  նաև այն է,  որ   բժիշկները      դասընթացների  և՛ սկզբում,  և  վերջում  անց  են   կացնում  թեստեր, որոնցից  պարզ  է  դառնում, թե   ինչպես  է  յուրացվել   դասընթացը,-ասել  է  Մ.  Մարգարյանը  և   հավելել,-այսօր    դասընթացներին  ներկայացվում են    մինչ հիվանդանոցային  և  հիվանդանոցային  պայմաններում հիվանդների   նկատմամբ  բժիշկների   նոր  մոտեցումների  ձևերը»:

Ереванские врачи представляют новые подходы в сфере детской интенсивной терапии
17 марта по инициативе Фонда армянской помощи и Министерства здравоохранения Республики Арцах в детском медобъединении «Аревик» г. Степанакерта были проведены курсы на тему «Неотложная медицинская помощь при детских болезнях».
СТЕПАНАКЕРТ, 18 марта АРЦАХПРЕСС В своем вступительном слове руководитель здравоохранительных  программ Фонда армянской помощи Амбарцум Симонян отметил, что уже 10 лет, как они занимаются реализацией медицинских проектов, организуют курсы переподготовки.
В интервью корреспонденту «Aрцахпресс» А. Симонян отметил, что сотрудничество между Фондом и Арцахом началось с 2003-го года. В рамках сотрудничества, в частности, организовываются практические курсы переподготовки специалистов.
«С 2011-го года благодаря поддержке армянских врачей из Америки мы получили дополнительную возможность приглашать  врачей из Арцаха в лучшие клиники Еревана. Два года подряд Фонд сотрудничает с «Ассоциацией детской интенсивной терапии» Америки и реализуют ряд программ для врачей Армении и Арцаха. 20 врачей из Армении и Арцаха приняли участие в организованных Ассоциацией курсах, после чего уже самим участникам было предоставлено право на проведение аналогичных курсов.Сегодня впервые мы осуществляем это в Арцахе. Выбранные темы, безусловно, актуальны,  – сказал А. Симонян. При этом он  подчеркнул: "В течение последних 5 лет появились новые подходы в сфере детской интенсивной терапии. К чести наших ведущих специалистов, врачи приобрели достаточно опыта. В особенности в последние годы наблюдается заметное снижение уровня смертности среди новорожденных и младенцев».
Заведующая отделением реанимации и интенсивной терапии медицинского центра «Сурб Аствацамайр» Анна Чобанян отметила, что они долгие годы сотрудничают с детским медобъединением «Аревик».
«Актуальность выбранных тем очень важна. Мы представили 6 тем,  которые необходимы для местных специалистов. Завтра мы организуем прием тяжелобольных пациентов», – сказала А. Чобанян.
Директор детского медобъединения «Аревик» Месроп Маргарян отметил,  что в курсах участвовали порядка 50 врачей из Степанакерта и районов Арцаха.
«Программа носит практический характер: она призвана помочь в определенных видах медицинского вмешательства, повторной оценке состояния пациента и продолжении лечения.
Эта программа разработана в международном формате и необходима всем, кто впервые работает с пациентами, находящимися в тяжелом состоянии.Особенностью этих курсов является то, что врачи и в начале, и в конце тренингов проводят тесты, из которых становится ясно, как освоен курс», – сказал М. Маргарян, добавив: –  Сегодня на тренинге были представлены новые подходы врачей в оказании пациентам достационарной  и стационарной помощи".