Արցախում սկսվել են ուսուցիչների նախաատեստացիոն վերապատրաստումները
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության կողմից սկսվել են ուսուցիչների տասնօրյա նախաատեստացիոն ամենամյա վերապատրաստումները, որին մասնակցում է հանրապետության բոլոր շրջանների հանրակրթական դպրոցների 528 ուսուցիչ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության հանրակրթության  վարչության դպրոցական բաժնի  պետ Ռուզաննա Բազյանը՝ նշելով, որ ծրագրին մասնակցելու ենթական  են  այն ուսուցիչները, ովքեր ունեն առնվազն 3 տարվա աշխատանքային ստաժ:
«Մասնագետները թվով 28-ն են: Նրանք  հրավիրվել են Հայաստանի Հանրապետությունից: Նախաատեստացիոն վերապատրաստումներին մասնակցում է 20 խումբ, յուրաքանչյուր խմբում ընդգրկված է 23-38 ուսուցիչ»,- մանրամասնել է Ռ. Բազյանը:
Երևանի կրթության ազգային ինստիտուտի   տարրական  կրթության  մասնագետ   Լուսինե  Բալայանն  ասել է, որ երրորդ  անգամ  է, ինչ  իրենք   Արցախում  վերապատրաստման   դասընթացներ  են   անցկացնում:
«Դասընթացի  ընթացքում  հայտորոշիչ  բացահայտումներ  կատարեցի:  Պարզեցի, որ   առաջին  փուլի  վերապատրաստումից  հետո     ուսուցիչները բավականին տեղեկացված  են,  և   իրենց  ստացած   գիտելիքները   կարողանում  են   ճիշտ  օգտագործել պրակտիկայում: Այս  վերապատրաստումը  նոր   ձևաչափով  է   ներկայացվում.    այն  ավելի   շատ  գործնական  բնույթ  է  կրում: Մենք  ներկայացնում ենք   կրթության   դաշտի  բարեփոխումները: Դասընթացի  ժամանակ  առավել  շատ  ուշադրություն  է  դարձվում  աշակերտակենտրոն    մոտեցմանը  և   ներառական   կրթությանը»,-ասել  է  Լ.  Բալայանը  և   հայտնել,  որ  դասընթացի  վերջում   ուսուցիչները  պետք  է  ներկայացնեն  գիտահետազոտական աշխատանք՝ զուգորդելով  այն   գործնականին:
Մարտակերտի  շրջանի  Պողոսագոմեր   համայնքի  դասվար     Սոնյա  Մինասյան, ով  նույնպես մասնակցում  է դասընթացներին,  նշել  է, որ   արդեն  երկրորդ  անգամն  է, ինչ ինքը  մասնակցում է նման  դասընթացների:
«Դասընթացների   ընթացքում  մենք  նոր  գիտելիքներ  ենք  ձեռք բերում,  ծանոթանում    կրթության  ոլորտի  նորարարություններին: Դրանք  մենք  հետագայում  կիրառում  ենք  մեր  դասապրոցեսների   ընթացքում»,-ասել  է  Ս. Մինասյանը:

В Арцахе началась предаттестационная переподготовка учителей
Министерством образования, науки и спорта Республики Арцах организована десятидневная ежегодная предаттестационная переподготовка с участием 528 учителей общеобразовательных школ со всех районов республики.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта АРЦАХПРЕСС  Об этом в беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» сообщила  начальник школьного отдела управления общего образования министерства образования, науки и спорта РА  Рузанна Базиян, которая при этом  отметила, что принять участие в программе могут  преподаватели, которые имеют по меньшей мере 3-х летний стаж работы.
«Специалистов 28. Их пригласили из Республики Армения. В предаттестационной переподготовке  участвует 20 групп, в каждой группе по 23-38 учителей»,  – пояснила Р.Базиян.
Специалист начального образования Национального института образования г. Еревана Лусине Балаян отметила, что они уже в третий раз проводят курсы в Арцахе.
«В процессе обучения стало очевидно, что после первого этапа обучения  учителя хорошо информированы и способны эффективно использовать свои знания на практике. Нынешняя подготовка проходит в новом формате, она носит более   практичный характер. Мы представляем нововведения в сфере образования.  Большое внимание  уделяется индивидуальному подходу к каждому ученику», – сказала Л.Балаян, добавив, что в конце курса преподаватели должны представить исследовательскую работу, сочетая её с практикой.