Մեկ տարի անց ունենք ավելի պաշտպանված սահմաններ. Արծրուն Հովհաննիսյան
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանն ու Արցախը զգալի աշխատանք են կատարել սահմանային պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Առաջնագծում կանգնած զինվորների անվտանգության տեսանկյունից զգալի քայլեր են արվել, հագեցվել են համապատասխան տեխնիկայով: Եղել են նոր զինատեսակներով համալրումներ, որոնք ինչ-որ առումով երևում են, սակայն, ընդհանուր առմամբ, ամեն ինչ չէ, որ ասվում է: Գործընթացներ կան, որոնք իրենց խոսքը կասեն կոնկրետ իրավիճակներում: Հաշվի առնելով կատարված աշխատանքը` այսօր վստահաբար կարող ենք ասել, որ մեկ տարի անց ունենք ավելի պաշտպանված սահմաններ: Բայց կուզենայի այստեղ ընդգծել, որ բնակաբանար խոսքը միայն պաշտպանության մասին չէ: Ինչպես գերագույն գլխավոր հրամանատարը վերջին ելույթի ժամանակ նշեց, կան այլ գործառույթներ, որոնք կանխարգելիչ են, անվտանգության համար հեռանկարային են: Հայաստանը ձեռք է բերում տեխնիկական այնպիսի գերժամանակակից միջոցներ, որոնք թույլ կտան գործը պաշտպանության չհասցնել»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմից հետո քաղած դասերին՝ Արծրուն Հովհաննսիսյանը նշեց, որ նույնիսկ զորավարժության ժամանակ կատարվում են վերլուծություններ, դասեր են քաղվում, հետևաբար մարտական գործողությունների ժամանակ նույնպես հետևություններ են արվում:
«Իհարկե, զինվորականներն ապրիլյան պատերազմից հետո դասեր քաղել են, հետևություններ կատարել են, բայց դրանք միշտ չէ, որ թափանցիկ ու ընկալելի կարող են լինել, որովհետև շատ հաճախ դրանք նեղ մասնագիտական հարցեր են: Բայց ասեմ, որ կատարված հետևություններն ու դասերը նաև ինչ-որ առումով ակնառու են: Ապրիլից հետո մարտական գործողությունների ժամանակ փոխված ձեռագիրը արդյունավետության առումով երևացել է, բայց դրանք մի մասն են, քայլերն ավելի խորքային են: Ամենօրյա աշխատանք է կատարվում, ամեն օր հետևություններ են արվում սահմանային պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ»,-ավելացրեց ՊՆ մամուլի խոսնակը: Ապրիլյան պատերազմից հետո հատուկ ուշադրության կենտրոնում է ռազմարդյունաբերության ոլորտը: Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ այդ ոլորտը ընդհանուր պաշտպանության մակարդակի բարձրացման գործընթացում առկա ուղղություններից մեկն է: Նա ընդգծեց, որ այդ ոլորտում զգալի աշխատանք է կատարվում, որի մասին չեն կարող բարձրաձայել:
Ինչ վերաբերում է ապրիլյան զոհերի ընտանիքներին աջակցելու գործընթացին, ապա Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ այս գործում բավարար գնահատական չի կարող լինել:
«Այս գործընթացը բոլոր ուղղություններով ունի մշտական պահանջ: Թե հասարակության, թե պետության կողմից ապրիլյան գործողությունների զոհերի ընտանիքներն ավելի շատ ուշադրության արժանացան, քան նախորդ տարիներին զոհվածների ընտանիքները, բայց միևնույն է, դա բավարար չէ: Դա մշտական գործընթաց է»,-ասաց նա:
Խոսելով 2017 թվականից սկսած մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված կամ վիրավորված զինվորների և նրանց ընտանիքների համար գանձված 1000 դրամների և ձևավորված հիմնադրամի մասին՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ արդեն երկու շահառուի մասին տվյալներ ստացվել են, հիմնադրամի կայքում կտեղադրվեն բոլոր մանրամասները:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի զորքերի շփման գոտում սանձազերծել է լայնածավալ ռազմական գործողություններ: Հայկական կողմը, ընդունելով հակառակորդի մարտահրավերը, անցել է պաշտպանական հակահարձակ գործողությունների, որոնց արդյունքում հակառակորդին հասցվել են հսկայական մարդկային եւ նյութական կորուստներ:
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով թե հայկական, թե ադրբեջանական կողմերը ունեցան զոհեր և վիրավորներ: Ապրիլի 5-ին կրակի դադարեցման պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որը հնարավոր դարձավ Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի շտաբի պետերի հանդիպման արդյունքում:
ԼՂ հակամարտության գոտում ապրիլյան լայնածավալ ռազմական գործողություններից հետո, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն առաջին անգամ հանդիպեցին Վիեննայում: Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ ՌԴ արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպմանը մի շարք համաձայնություններ ձեռք բերվեցին ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ: Մասնավորապես, նախագահները վերահաստատեցին հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված իրենց հանձնառությունը: Հետագա բռնությունների վտանգը նվազեցնելու համար նրանք համաձայնեցին շփման գծում ամենակարճ ժամկետներում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ-ի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման աշխատանքները և ավելացնել հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակը՝ ընդլայնելով ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունները:
Հաջորդ հանդիպումը տեղի ունեցավ 2016թ. հունիսին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագների միջև Սանկտ Պետերբուրգում, որի ժամանակ վերահաստատվեցին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Մինչ օրս այդ պայամանավորվածությունները կյանքի չեն կոչվել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով:

Спустя год, мы имеем более защищенную границу: пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс- секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
«Были сделаны значительные шаги по укреплению безопасности сточших на границе военнослужащих. Пополнились вооружения – более современными, участки насыщены военной техникой, что не всегда видимо и о чем не всегда говорят. Есть процессы, которые скажут свое слово в конкретной ситуации. С учетом проделанной работы, сегодня мы уверенно можем сказать, что имеем более защищенную границу. Но хотел бы подчеркнуть, что речь идет, естественно, не только о защите и обороне. Как сказал в своем выступлении Верховный главнокомандующий, есть процессы, которые являются предупредительными и являются перспективными в целях безопасности. В Армению ввозится сверхсовременная техника, которая позволит не доводить дело до защиты»,- сказал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
По поводу опыта, почерпнутого во время апрельской войны, он сказал, что анализ проводится даже во время учений, следовательно, делаются выводы и после боевых действий. «Конечно, военные почерпнули уроки после апрельской войны, сделали выводы, однако, они не всегда являются прозрачными и воспринимаемыми, поскольку, часто это узко-профессиональные вопросы. Однако скажу, что выводы из произошедшего часто очевидны. Изменившийся после апрельской войны почерк военных действий показал свою эффективность, однако, это всего лишь часть шагов: остальные более глубинные. Проводится ежедневная работа, деляются выводы об организации защиты границ»,- сказал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
В центре особого внимания после апрельской войны находится отрасль ВПК. Как сказал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян, это одно из направлений повышения степени обороноспособности. Он сказал, что в этой области проведена значительная работа, о которой не говорится громко.
Что касается помощи семьям жертв апрельской войны, то Арцрун Ованнисян сказал, что не может дать достаточно удовлетворительных оценок.
«Этот процесс имеет постоянную потребность по всем направлениям, семьи павших в апрельской войне удостоились большего внимания – как со стороны государства, так и со стороны общества, чем это бывало ранее. Однако, все равно, этого недостаточно. Это постоянный процесс»,- сказал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
Говоря о жертвах боевых действий, начиная с 2017 года, или же о раненых или же семьях павших, пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян сказал, что имеет данные уже о 2 бенефициарах, получивших помощь от фонда по оказанию помощи, который складывается от ежемесячных 1000-драмовых взносов. По его словам, все данные будут опубликованы в сайте Фонда.
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года по всей протяженности арцахско-азербайджанской линии соприкосновения начались ожесточенные вооруженные столкновения между ВС Азербайджана и Армией обороны Республики Арцах. Наиболее ожесточенные бои шли в северном и северо-восточном направлениях передовой линии фронта.
16-го мая президент Армении Серж Саргсян встречался в Вене с комиссаром по внешней политике ЕС Федерикой Могерини, госсекретарем США Джоном Керри, с представителями стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева. Во встрече президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева принимали участие госсекретарь США Джон Керри, министр ИД РФ Лавров, госсекретарьФранции по европейским вопросам Арлем Дезир, а также министры ИД Армении и Азербайджана Налбандян и Мамедьяров, послы Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андре (Франция), а также Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик. Были обсуждены сложившаяся, вследствие грубого нарушения перемирия в зоне Kарабахского конфликта в начале апреля текущего года, ситуация и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули необходимость неукоснительного исполнения соглашений о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г.
Было достигнуто согласие о принятии мер по внедрению механизмов мониторинга выполнения этих соглашений и расследования нарушений перемирия, увеличении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, возможном возобновлении переговорного процесса по урегулированию конфликта.
Следующая встреча между президентами Армении, России и Азербайджана состоялась в июне 2016 года в Санкт- Петербурге. Во время встречи были подтверждены договоренности, достигнутые в Вене. До сих пор эти механизмы не претворены в жизнь.