Արցախի Նախագահն ընդունել է մշակույթի գործիչների մեծ խմբի
Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Արցախ ժամանած մշակույթի գործիչների մեծ խմբի, որի կազմում են հանրահայտ երաժիշտ եւ կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանը, կինոռեժիսոր, սցենարիստ Ատոմ Էգոյանը, բարերարներ եւ «Արցախ Ֆոնդ» կազմակերպության ԱՄՆ մասնաճյուղի ներկայացուցիչներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հանդիպմանն արծարծվել են Արցախի կյանքին, պետականաշինությանը, տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին առնչվող տարբեր հարցեր:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է նման այցելություններն Արցախ՝ նշելով, որ դրանք դրական ազդեցություն են թողնում հանրապետությունում մշակույթի զարգացման, Արցախը արտաքին աշխարհին ճանաչելի դարձնելու եւ ներհայկական կապերի ամրապնդման վրա:

President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan received on April 3 a large group of culture workers, among them famous musician and composer Serj Tankian, film director, screenwriter Atom Egoyan, philanthropists and representatives of the "Artsakh Fund" organization's USA branch who arrived in Artsakh at the "Tufenkian" foundation initiative, the press service of Artsakh President’s Office stated.
Bako Sahakyan receives large group of culture workers
STEPANAKERT, APRIL 3 ARTSAKHPRESS: Various issues regarding the life in Artsakh, the state-building process, regional trends and the Motherland-Diaspora ties were touched upon during the meeting.
The Head of the State considered important such visits to Artsakh noting their positive impact on developing culture in the republic, introducing Artsakh to the outer world and strengthening the inter-Armenian ties.