Ֆրանսիայի հայ համայնքը նախագահական ընտրություններում որևէ թեկնածուի սատարելու որոշում չունի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշել է Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հարութ Մարտիրոսյանը:
«Հայ համայնքը որևէ թեկնածուի չի պաշտպանելու: Յուրաքանչյուրն իր ցանկությամբ քվեարկելու է այն թեկնածուի օգտին, որին ցանկանում է: Համայնքի խորհուրդն այն նույն մոտեցումն է ցուցաբերում, ինչպես նախկինում: Հայ համայնքում կան բազմաթիվ միություններ կուսակցություններ, ամեն մեկն ինքը կորոշի ում օգտին ձայն տա: Ի դեպ, նույն մոտեցումը կա նաև հրեաների, հույների և այլ ազգերի համայնքներում»,-ասաց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է Դաշնակցության դիրքորոշմանը, ապա Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ կուսակցությունն առաջին փուլում որևէ թեկնածուի չի ստարելու: Դաշնակցությունը կսպասի երկորրդ փուլին, երբ պարզ կդառնա, թե առաջադրված որ գործիչներն են հաղթահարել անցողիկ շեմը:
Անդրադառնալով նախագահական ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների քարոզարշավին, դրանում հայկական հարցերի շեշտադրմանը` Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ առանձնապես նոր շեշտադրումներ չկան:
«Հայերի հետ կապված շեշտադրումները շատ քիչ են: Կարծես, թե նախագահական ընտրությունների թեկնածուներն այլ հարցերի վրա են շեշտադրումներ կատարում: Բայց, ընդհանուր առմամբ, բոլոր թեկնածուներն էլ դրական են տրամադրված հայերի նկատմամբ և նշում են, որ կաշխատեն շարունակել այն գործը, քաղաքականությունը, որը կար մինչև այժմ»,-ասաց նա:
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն անցկացվելու է ապրիլի 23-ին: Նախագահի աթոռի համար պայքարում է 11 թեկնածու: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ մի քանի թեկնածուներ ունեն հնարավորություն հաղթահարելու անցողիկ շեմը և հայտնվելու երկրորդ փուլում, մասնավորապես, Ֆրանսուա Ֆիյոնը, Բենուա Ամոնը, Էմանուել Մակրոնը, Մարին Լե Պենը:

Армянская община Франции не приняла решения поддержать кого-либо из кандидатов на предстоящих президентских выборах
Армянская община Франции не приняла решения поддержать кого- либо из кандидатов на предстоящих президентских выборах.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал руководитель комитета Айдата Франции Арут Мартиросян.
«Армянская община Франции не будет поддерживать кого-либо из кандидатов на предстоящих президентских выборах. Каждый будет голосовать за того, кому захочет отдать свой голос.  Кстати, подобное же решение приняли представители еврейской, греческой, и других национальных общин»,- сказал руководитель комитета Айдата Франции Арут Мартиросян.
Что касается позиции АРФД, то партия не будет поддерживать кого-либо из кандидатов на предстоящих президентских выборах в первом туре. АРФД примет решение во втором туре – в зависимости от итогов первого тура.
По его словам, в предвыборных ралли кандидаты не говорили ничего нового об армянских вопросах.
«Нет особых акцентов по армянским вопросам, однако все кандидаты настроены к армянам положительно и намерены продолжить ту политику, которая велась до сих пор»,- сказал руководитель комитета Айдата Франции Арут Мартиросян.
Первый тур президентских выборов во Франции состоится 23-го апреля, в борьбу вступят 11 кандидатов. Как сказал руководитель комитета Айдата Франции Арут Мартиросян, шансы пройти порог первого тура имеют некоторые из них – Франсуа Фийон, Бенуа Амон, Эммануэль Макрон, Мари Ле Пен.