Թիլերսոնը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստում արծարծելու Է ԿԺԴՀ-ի դեմ նոր միջոցների ձեռնարկման հարցը
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը պլանավորում Է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում արծարծել ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ «հետագա զգալի միջոցների» ձեռնարկման անհրաժեշտության հարցը այդ երկրի կողմից միջուկային զենքի եւ բալիստիկ հրթիռների մշակումը շարունակելու դեպքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ապրիլի 27-ին այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել Է Մացյալ Նահանգների վարչակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ մեկնաբանելով Անվտանգության խորհրդի՝ ապրիլի 28-ին նշանակված  նախարարական նիստը:
«Պետքարտուղաը կօգտագործի այդ հնարավորությունը, որպեսզի ամրապնդի մեր ընդհանուր պարտավորությունը, որը հետագա զգալի միջոցների ձեռնարկումն Է ԿԺԴՀ-ի դեմ, եթե նա շարունակի խախտել իր միջազգային պարտավորությունները»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
Անվտանգության խորհրդի նիստին սպասվում Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի, ինչպես նաեւ մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի, Ղազախստանի, Չինաստանի, Սենեգալի, Եթովպիայի, Հարավային Կորեայի եւ Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների  մասնակցությունը: Հանդիպմանը Ռուսաստանը կներկայացնի արտաքին գործերի փոխնախարար Գենադի Գատիլովը:

US Secretary of State to chair UNSC ministerial meeting on DPRK
U.S. Secretary of State Rex Tillerson will press the United Nations Security Council on Friday to further isolate North Korea by swiftly imposing stronger sanctions in the event of further provocations by the reclusive state, including a long-range missile launch or sixth nuclear test, Reuters reports.
STEPANAKERT, APRIL 28,  ARTSAKHPRESS: Tillerson, in his first visit to the United Nations, will chair a ministerial meeting of the 15-member body. It comes just days after council ambassadors said President Donald Trump made clear - over lunch on Monday at the White House - that he would be the U.S. leader to deal with Pyongyang, ideally peacefully.
"They are now in the phase of working out what the best way to do that is," said a senior council diplomat, speaking on condition of anonymity. "It was left hanging that there clearly would be a military solution if needed."
The Trump administration is focusing its North Korea strategy on tougher economic sanctions, possibly including an oil embargo, a global ban on its airline, intercepting cargo ships and punishing Chinese banks doing business with Pyongyang, U.S. officials told Reuters earlier this month.