Բելգիայի հայ համայնքն անցկացրել է դրամահավաք սիրիահայությանն օժանդակելու համար
Բրյուսելում Հայ առաքելական Սուրբ Մարիամ Մագդաղենացի եկեղեցում մայիսի 1-ին անցկացվել է դրամահավաք սիրիահայությանն օժանդակելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը:
Սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված միջոցառմանը միացել են Բելգիայում գործող գրեթե բոլոր հայկական կազմակերպությունները: Միջոցառմանը ներկա են եղել Բերիո Հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը, Հալեպի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Կարապետ Յուզբաշյանը:
«Միջոցառման նպատակն է Բրյուսելի հայ համայնքին ներկայացնել սիրիահայության դիմագրաված մարտահրավերները: Սրբազանը ներկայացրել է կրոնական առումով իրենց ակնկալիքները, թե ո՞ւր են հասել և ի՞նչ կարելի է անել սիրիահայության համար: Կարապետ Յուզբաշյանն էլ ներկայացրել է սիրիահայության խնդիրները: Բելգիայի հայ համայնքն էլ փորձել է նյութական օժանդակությամբ օգնել սիրիահայերին»,-ասաց նա:
Հավաքված գումարը սիրիահայերին կհասնի Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսարանի միջոցով: Պետո Դեմիրճյանը նշեց, որ իրենց համար լավագույն հաստատությունն այդ կառույցն է, որը շատ լավ գիտի սիրիահայերի խնդիրների մասին և թե ուր կարելի է ուղղորդել ֆինանսական միջոցները:
«Հայ համայնքի հետ հանդիպումից բացի, սպասվում են նաև քաղաքական հանդիպումներ: Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը, Կարապետ Յուզբաշյանը մայիսի 2-ին և մայիսի 3-ին կմասնակցեն Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից կազմակերպած հանդիպումներին: Նրանք կհանդիպեն Բելգիայի ֆեդերալ և շրջանային մակարդակի խորհրդարանների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է հանդիպում Եվրախորհրդարանում պատասխանատուների հետ: Նպատակն է իրազեկել սիրիահայերի խնդիրների մասին»,-ավելացրեց Պետո Դեմիրճյանը:
Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը, Կարապետ Յուզբաշյանը, մինչ Բրյուսել այցելելը, եղել են Ֆրանսիայում, որտեղ կազմակերպված է եղել սիրիահայության օժանդակությանն ուղղված նման միջոցառում: Բրյուսելից հետո նրանք նույն նպատակով մեկնելու են Հոլանդիա:
Բելգիայի հայերն առաջին անգամ չեն սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված միջոցառում անցկացնում: Առաջին անգամ դրամահավաք են կազմակերպել, երբ հարձակման թիրախ դարձան Քեսաբը, այնտեղի հայերը: Բելգիայի հայ համայնքը կազմակերպել է նաև լրագրողական, քաղաքական պատվիրակությունների այց Դամասկոս, Քեսաբ, այնուհետև Իրաք:

Армянская община Бельгии организовала сбор средств в поддержку сирийских армян
В Армянской Апостольской Церкви Св. Марии Магдалены в Брюсселе 1 мая был проведен сбор средств в поддержку сирийских армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил ответственный по связям с общественностью Комитета Ай Дата Европы Пето Демирчян.
К мероприятию, нацеленному на помощь сирийским армянам, присоединились почти все действующие в Бельгии армянские организации. На мероприятии присутствовали предстоятель Берийской армянской епархии архиепископ Шаан Саркисян, представитель армянской общины Алеппо Карапет Юзбашян. “Цель мероприятия – представить армянской общине Брюсселя вызовы, стоящие перед сирийскими армянами. И армянская община попыталась оказать посильную материальную помощь своим соотечественникам”, - заявил он.
Собранные средства будут переданы сирийским армянам посредством Католикосата Великого Дома Киликийского. Пето Демирчян отметил, что для них лучшим из учреждений является данная структура, которая прекрасно осведомлена о проблемах сирийских армян и знает, куда следует направить финансовые средства.
“Помимо встречи с армянской общиной, ожидаются и политические встречи. Архиепископ Шаан Саркисян, Карапет Юзбашян 2 и 3 мая примут участие во встречах, организованных Комитетом Ай Дата Европы. Они встретятся с представителями парламентов федерального и окружного уровня. Предусмотрены встречи с ответственными лицами Европарламента. Цель – информирование о проблемах сирийских армян”, - добавил Пето Демирчян.
До того, как отбыть в Брюссель, архиепископ Шаан Саркисян и Карапет Юзбашян побывали во Франции, где также был организован сбор средств в помощь сирийским армянам. После Брюсселя они с той же целью отправятся в Нидерланды.
Впервые сбор средств в помощь сирийским армянам со стороны бельгийской общины был организован после того, как мишенью террористов стал Кесаб и проживающие в нем армяне. Армянская община Бельгии также организовала визит журналистских, политических делегаций в Дамаск, Кесаб, а затем в Ирак.