ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. Վիգեն Սարգսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալության հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: «Մենք հույս ունենք, որ սա շատ լավ հասկանում են նաև Ադրբեջանում: Մենք հույս ունենք, որ Բաքվում որոշումներ կայացնելու պատասխանատվություն ունեցող անձինք գիտակցում են, որ շատ հեշտ է քաոսի և լայնամասշտաբ պատերազմի առջև դռներ բացելը, սակայն դա կանգնեցնելը չափազանց բարդ կլինի: Դա միանշանակ կուժեղացնի տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների դերը, կմեծանա նաև ոչ տարածաշրջանային խաղացողների դերը, որոնք կսկսեն օգտվել այդ ամենից»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ այդ ամենից հետո հակամարտության կարգավորումն անհավանական բարդ է լինելու: «Այս իմաստով ես հույս ունեմ, որ հակամարտող երկրների արտաքին գործերի նախարարները կկարողանան գտնել շփման նոր եզրեր` չնայած հնարավորությունների շրջանակը բավականին սահմանափակ է»,- հավելել է նախարարը:
Նա նկատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ թե հակամարտություն է, այլ` թեկուզ չճանաչված, բայց երկիր է: Վիգեն Սարգսյանի գնահատմամբ` քանի դեռ այս փաստը լիարժեք ընկալում չի գտել, հակամարտության կարգավորում չի լինի: «Այնտեղ արդեն քառորդ դար դե ֆակտո անկախության պայմաններում մարդիկ ապրում են: Նրանք պատասխանատու են իրենց ընդունած որոշումների համար, նրանք ժողովրդավարական սկզբունքների հիման վրա ձևավորում են իրենց կառավարությունը, ազատ ընտրությունների արդյունքում տեղի է ունենում խորհրդարանի ձևավորումը»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նախարարը նաև նշել է, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմի ցանկացած խախտում կողմերի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտում է` ընդգծելով, որ այդ պարտավորություններից ցանկացած հետքայլ կարող է հանգեցնել լուրջ լարվածության: «Մենք կողմնակից ենք շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և վերահսկողության հաստատման: Այդպիսի պայմանավորվածություններ ձեռք են բերվել Վիեննայում (2016թ. մայիսի 16-ին) ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ և Սանկտ Պետերբուրգում (2016թ. հունիսի 20-ին) Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների ընթացքում: Բայց, ցավոք, Ադրբեջանը հերթական անգամ հրաժարվում է իր ստանձնած պարտավորություններից, և դա շատ բացասական հետք է թողնում հակամարտության լուծման ուղիներ որոնելու գործընթացի վրա: Յուրաքանչյուր կողմ ինքն է կատարում իր ընտրությունը: Բայց մենք կարծում ենք, որ այն իրավիճակը, որը գոյություն ունի այսօր, միանշանակ հակամարտության կարգավորման համար հեռանկարներ չի ստեղծում»,- եզրափակել է նախարարը:

Военного решения карабахского конфликта просто не существует – Виген Саркисян
СТЕПАНАКЕРТ, 8 мая АРЦАХПРЕСС - Tак сказал министр обороны РА Виген Саркисян в интервью ИА ИНТЕРФАКС.
«Мы исходим из того, что военного решения карабахского конфликта просто не существует.Мы очень надеемся, что это хорошо понимают и в Азербайджане. Мы очень надеемся на то, что люди, ответственные за принятие решений в Баку, осознают, что очень легко открыть двери для хаоса и действительно широкомасштабных военных действий, эскалации во всем регионе, которые остановить будет очень сложно. Это обязательно усилит роль террористических групп в регионе, возрастет и роль внерегиональных игроков, которые начнут этим пользоваться», - сказал Виген Саркисян.
Он отметил, что открыть такой ящик Пандоры можно всегда, но урегулировать после этого конфликт будет невероятно сложно. «И в этом смысле, конечно, я очень надеюсь, что министрам иностранных дел удастся найти какие-то новые точки соприкосновения. Хотя круг возможностей весьма ограничен», - сказал министр.
Виген Саркисян отметил, что Нагорный Карабах - это пусть и непризнанная, но страна, а не конфликт. И пока не придет полное понимание этого факта, урегулирования не будет.
«Там на протяжении уже четверти века в условиях де-факто независимости живут совершено реальные люди. Они ответственны за принятие своих решений, они формируют свое правительство на очень демократических принципах, свободных выборах, происходит формирование многофракционного парламента», - сказал он.
Министр обороны РА отметил, что любое нарушение режима перемирия - это нарушение международных обязательств, принятых сторонами. И любое отступление от этих соглашений, естественно, несет в себе серьезную угрозу эскалации.
«Мы являемся сторонниками внедрения механизмов мониторинга и контроля над линией соприкосновения. И такие соглашения были достигнуты в результате встреч, проведенных в Вене (16 мая, 2016) под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ и в Санкт-Петербурге (20 июня, 2016) под эгидой президента России.
К сожалению, Азербайджан в очередной раз отказывается от взятых на себя обязательств, и это оставляет очень негативный отпечаток на весь процесс поиска путей урегулирования. Каждая сторона сама делает свой выбор. Но мы считаем, что та ситуация, которая есть сегодня, с регулярными нарушениями режима прекращения огня, точно не несет в себе перспектив для урегулирования конфликта», - сказал Виген Саркисян.