Քաբուլում պայթյունի հետևանքով տասնյակ մարդիկ են զոհվել
Տասնյակ մարդիկ են զոհվել, հարյուրից ավելին վիրավորվել Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում իրականացված պայթյունի հետեւանքով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, հայտնել Է «Պաժվակ» գործակալությունը:
«Տասնյակ մարդիկ են զոհվել, եւս ավելի քան 100-ը վիրավորվել Քաբուլում տեղի ունեցած պայթյունից»,- ասված Է գործակալության՝ Twitter-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի առողջապահության նախարարությանը, հայտնել Էր 60 վիրավորների մասին: Իր հերթին «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը, վկայակոչելով աֆղանիցի պաշտոնյաների, հայտնել Է որ պայթյունի հետեւանքով 50 մարդ Է «սպանվել ու վիրավորվել»:
Քաբուլում ուժգին պայթյունը որոտացել Է մայիսի 31-ի առավոտյան նախագահական պալատից եւ օտարերկրյա դեսպանատներից ոչ հեռու: Բազմաթիվ շենքեր վնասված են, կոտրվել են դրանց պատուհաններն ու դռները: Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով ոստիկանությանը, հայտնել Է, որ պայթյունը տեղի Է ունեցել Գերմանիայի դեսպանատան մոտ: Պայթել ականապատված ավտոմեքենա: Պայթյունի հետեւանքով նաեւ վնասվել Է Քաբուլում Սինհուա գորակալության բյուրոյի շենքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Dozens dead and wounded in Kabul car bomb attack near German Embassy
Several people were killed and dozens were taken to hospitals after a powerful explosion rocked the Afghan capital near the German and Iranian embassies, according to Kabul police, doctors and local journalists, RT reports.
STEPANAKERT, MAY 31 , ARTSAKHPRESS: The precise target of the attack, believed to be a car bomb, was not immediately clear, with many embassies and government buildings located in the same area.
The blast struck at around 8:30am local time Wednesday.
Pajhwok Afghan News reports that “dozens” of people were killed in the blast and more than 100 injured. Earlier, the agency cited the Health Ministry as saying that at least 60 people were hospitalized.
"It was a car bomb near the German embassy, but there are several other important compounds and offices near there too. It is hard to say what the exact target is," a police spokesman said, as cited by Reuters.