Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Գերմանիայի Գյոթեի ինստիտուտի նախագահ Կլաուս- Դիթեր Լեհմանին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 2-ին ընդունել է Գերմանիայի խոշորագույն մշակութային հաստատության՝ Գյոթեի ինստիտուտի նախագահ Կլաուս-Դիթեր Լեհմանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և հույս հայտնել, որ պարոն Լեհմանի այցը Հայաստան նոր սկիզբ կդառնա հայ-գերմանական կրթամշակութային համագործակցության զարգացման և այդպիսով նաև երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման համար: Նշելով, որ այս տարի Հայաստանը և Գերմանիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը` Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցած այդ տարիների ընթացքում հայ-գերմանական հարաբերությունները միայն վերընթաց զարգացում են ունեցել՝ հաստատվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ձևավորվել են կայուն միջխորհրդարանական հարաբերություններ, հաջողությամբ զարգանում են առևտրատնտեսական կապերը, համագործակցությունը կրթության, մշակույթի ոլորտներում և ապակենտրոնացված մակարդակում: Այդ ամենը, Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, լավ հիմք է խթանելու Հայաստանում գերմաներենի առավել խորացված ուսուցումը, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի փոխշահավետ բոլոր ոլորտներում երկկողմ կապերի ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում զրուցակիցները քննարկել են 2009 թվականից Հայաստանում գործող Գերմաներենի ուսուցման կենտրոնին զուգահեռ գերմաներենի տարածմանը նպաստող այլ հնարավորությունների, այդ թվում՝ Գյոթեի ինստիտուտի կենտրոնի հիմնման հարցը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել նման լուծման հանգելու դեպքում պետության կողմից աջակցություն ցուցաբերելու այդ նախաձեռնության իրականացմանը:
Կլաուս-Դիթեր Լեհմանը վստահեցրել է, որ Գյոթեի ինստիտուտը լավագույն ջանքը կներդնի Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու համար:

Президент Армении Серж Саргсян принял президента Института Гёте Клауса-­Дитера Лехмана
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял президента крупнейшего культурного учреждения Германии -­ Гёте­ Института Клауса­- Дитера Лехмана.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июня  АРЦАХПРЕСС - Президент Республики приветствовал гостя и выразил надежду, что визит господина Лехмана в Армению станет новым началом в развитии армяно­ германского культурно­ образовательного сотрудничества и, таким образом, также будет способствовать укреплению двусторонних межгосударственных отношений. Отметив, что в этом году Армения и Германия отмечают 25-­летие установления дипломатических отношений, Президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что в течение этих прошедших лет армяно­германские отношения развивались только по нарастающей, налажен политический диалог высокого уровня, сформированы также стабильные межпарламентские отношения, успешно развиваются торгово­экономические связи, сотрудничество в образовательной, культурной сферах и на децентрализованном уровне. Всё это, по убеждению Президента Республики, является хорошей основой для того, чтобы стимулировать ещё более углублённое изучение немецкого языка в Армении, что, в свою очередь, будет способствовать укреплению двусторонних связей во всех взаимовыгодных отраслях.
В этом контексте собеседники обсудили создание, параллельно с уже действующим в Армении Центром изучения немецкого языка, других возможностей распространения немецкого, в том числе, вопрос основания Центра Гёте­-Института. Президент Серж Саргсян выразил готовность, в случае, если такое решение будет принято, оказать реализации этой инициативы содействие со стороны государства. Клаус-­Дитер Лехман заверил, что Гёте-­Институт приложит максимум усилий для развития сотрудничества с Арменией.