Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է իտալացի խորհրդարանականներին
Աշխատանքային այցով Հռոմում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 6-ին հանդիպում ունեցավ տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող իտալացի մի խումբ խորհրդարանականների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Զրույցի ընթացքում հանգամանալից քննարկում ծավալվեց երկու երկրների խորհրդարանական փոխգործակցության և դրա խթանման նպատակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձավ հայ-իտալական հարաբերությունների բազամադարյա պատմությանը՝ նշելով, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև հաստատվել է սերտ համագործակցություն, որի վկայությունն են վերջին տարիներին տեղի ունեցած բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Նախարար Նալբանդյանը գոհունակություն հայտնեց Հայաստան-Իտալիա միջկառավարական նիստի գումարման կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ դա գործուն շրջանակ կհանդիսանա հարաբերությունների հետագա զարգացման և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խորացման համար։
Նախարար Նալբանդյանը անդրադարձ կատարեց ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին` ընդգծելով, որ դրանք նշանավորվեցին միջազգային դիտորդների աննախադեպ մեծ թվով, որոնք փաստեցին, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, հարգվել են հիմնարար ազատությունները, և դրանց արդյունքներն արտացոլում են ժողովրդի կամքը:
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց ընտրությունների կազմակերպման օժանդակության նպատակով Եվրոպական միության ցուցաբերած աջակցության կարևորությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը իտալացի խորհրդարանականներին ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ: Նա կարևորեց հաջորդ տարի ԵԱՀԿ-ում նախագահող Իտալիայի աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրների և դրանց լուծման ուղղությամբ Հայաստանի և Իտալիայի մոտեցումներին։

Министр ИД Армении Эдвард Налбандян встретился с итальянскими парламентариями
Находящийся с рабочим визитом в Италии министр ИД Армении Эдвард Налбандян 6­го июня встретился с итальянскими парламентариями, представляющими различные фракции итальянского парламента.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
В ходе беседы обсуждались вопрросы межпарламентского сотрудничества между обеими странами и шаги по их стимулированию.
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян обратился к многовековой истории связей между Арменией и Италией, особо отметив, что за 25 лет установления дипломатических отношений между Италией и независимой Арменией между обеими странами установились теплые отношения, тесное сотрудничество, чему свидетельством являются визиты на высоком уровне последних лет.
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян выразил удовлетворение в связи с созывом заседания межправительственного совета Арммения­Италия и сказал, что это станет залогом дальнейшего развития отношений между обеими странамии их углубления в различных отраслях.
Он особо затронул вопрос продвижения отношений между ЕС и Арменией в подписании рамочного соглашения, затем затронул прошедшие в Армении 2­го апреля парламентские выборы. Министр ИД Армении Эдвард Налбандян высказался о псредничестве Минской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта, о совместных с сопредседателями усилиях Армении в этом направлении. Особо министр ИД Армении Эдвард Налбандян подчеркнул роль Италии в этом вопросе, поскольку в будущем году именно к Италии перейдет председательство в ОБСЕ.
Кроме того, собеседники обсудили ряд региональных вопросов, международных неотложных проблем и подходы в этих вопросах Армении и Италии.