Խամենեին ԱՄՆ-ին մեղադրել է ԻՊ-ը ստեղծելու մեջ
Իրանի հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեին ԱՄՆ-ին մեղադրել է տարածաշրջանն ապակայունացնելու եւ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ստեղծելու մեջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է միջամտի տարածաշրջանի գործերին, փոխանցում է ԻՌՆԱ-ն:
«ԱՄՆ-ն ահաբեկիչ է, այն հովանավորում է ահաբեկիչներին եւ պաշտպանում Սիոնիստական ռեժիմը՝ ահաբեկչության ոգեշնչողին: Այս պատճառով անհնար է ԱՄՆ հետ գործ ունենալ»,- ասել է Խամենեին: Նրա խոսքով՝  ԱՄՆ-ն եւ նրա գործակալները տարածաշրջանն ապակայունացնում են այնպես, ինչպես դա արել են Հյուսիսային Աֆրիկայում, Արեւմտյան Ասիայում, Սիրիայում եւ Իրաքում:

Хаменеи обвинил США в создании ИГ
Верховный лидер Ирана аятолла Сейед Али Хаменеи обвинил США в дестабилизации региона и создании террористической организации «Исламское государство».
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня  АРЦАХПРЕСС - Он отметил, что США не должны вмешиваться в дела реиона, передает ИРНА.
«США – террористы, они спонсируют террористов и защищают Сионистский режим, вдохновителя терроризма. Поэтому с США невозможно иметь дело», - сказал Хаменеи. По его словам, США и их агенты дестабилизируют регион наподобие тому, что они сделали в Северной Африке, Западной Азии, Сирии и Ираке.