Ֆրանկ Էնգելն անհրաժեշտ է համարում Արցախ-Ադրբեջան շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը
Եվրախորհրդարանի՝ Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելն անհրաժեշտ է համարում Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նա  զրույցում հույս է հայտնում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ քննարկել են դրա անհրաժեշտությունը: Եվրոպացի պատգամավորը համանախագահների՝ հունիսի 19-ի հայտարարության մեջ նորություն չի տեսնում:
«Չեմ կարծում, որ այդտեղ շատ նորություն կա, առնվազն իրերի տեսանելի կողմում: Ադրբեջանական կողմը պահպանում է սպառնալիքի ներգործությունը և պարծենում է «սպանված թշնամիներով»: Նրանք մնում են իրենց այն տրամաբանությանը, որ պետք է ի ցույց դնել վնասելու ու կորուստներ պատճառելու կարողությունը: Ես համոզված եմ, որ շփման գծում հետաքննության մեխանիզմը շտապ պետք է ներդրվի: Ես հույս ունեմ, որ համանախագահները պնդում են դրա անհրաժեշտությունն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ քննարկումների ժամանակ»,-ասաց Ֆրանկ Էնգելը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հունիսին տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: Համանախագահները հանդիպել են Երևանում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի (հունիսի 10) և Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի (հունիսի 19) հետ: Երկու մայրաքաղաքներում էլ նրանք խորհրդակցություններ ունեցան արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարների հետ: Բաքվի իրենց բանակցությունների ժամանակ համանախագահները խորը մտահոգություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որոնք Ադրբեջան կատարելիք իրենց այցի նախօրեին շփման գծում կորուստների պատճառ են դարձել: Նրանք դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ խուսափելու հետագա լարումից:

MEP Frank Engel says it’s necessary to install investigative mechanisms in Artsakh-Azerbaijan line of contact
Member of the European Parliament Frank Engel (Luxembourg) considers the installation of investigative mechanisms for incidents in the Artsakh-Azerbaijan line of contact as a necessity.
STEPANAKERT, JUNE 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: In an interview with Armenpress, the MEP expressed hope that the OSCE Minsk Group Co-Chairs discussed its necessity during their meetings with the Azerbaijani leadership.
Frank Engel doesn’t see something new in the Co-Chairs’ June 19 statement.
“I don't think there's much real news, at least not on the visible side of things. The Azerbaijani side is keeping up a certain threat momentum, and that involves boasting about "enemies killed". They stick to their logic of showing their public opinion their capacity to inflict damage and harm. I remain convinced that a contact line surveillance mechanism should be urgently put in place - and I do hope that the co-chairs insist on this when they speak with the authorities of Azerbaijan”, MEP Frank Engel said.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group - Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America, as well as the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk issued a statement on June 19 based on the results of their regional visit. In Yerevan the Co-Chairs met with President of Armenia Serzh Sargsyan (June 10), and in Baku with Azerbaijani President Ilham Aliyev (June 19). In both capitals the Co-Chairs held consultations with the ministers of foreign affairs and defense. During their talks in Baku, the Co-Chairs expressed deep concern over the recent ceasefire violations on the eve of their visit to Azerbaijan which resulted in casualties in the line of contact. They appealed to the leadership of Azerbaijan to avoid further escalation.