ՌԴ-ն, Թուրքիան եւ Իրանը հաստատել են Աստանայում Սիրիայի շուրջ բանակցություններին մասնակցությունը
Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը հաստատել են հուլիսի 4-5-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Սիրիայի շուրջ կայանալիք բանակցություններին մասնակցությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Կայրաթ Աբդրահմանովը։
Նրա խոսքով՝ բանակցություններին իրենց մասնակցությունը հաստատել նաեւ Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ հանձնակատար Ստաֆան դե Միստուրան, ինչպես նաեւ Հորդանանի պատվիրակությունը։ Սպասվում է, որ ԱՄՆ-ն իր բարձրաստիճան ներկայացուցչին որպես դիտորդ կուղարկի Աստանայի գործընթացի հերթական փուլում։
«Մենք սպասում ենք, որ մոտ ապագայում երաշխավոր երկրները կհաստատեն Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառավարության պատվիրակության, ինչպես նաեւ սիրիական զինված ընդդիմության պատվիրակության մասնակցությունը»,-հստակեցրել է Աբդրահմանովը։
Սիրիայի կարգավորման շուրջ բարձր մակարդակի միջազգային հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 4-5-ին, Աստանայում։

Россия, Турция и Иран подтвердили участие в переговорах по Сирии в Астане
Казахстан получил подтверждение об участии 4-5 июля в Астане в международной встрече по урегулированию ситуации в Сирии от России, Турции и Ирана. Об этом сообщил журналистам министр иностранных дел Казахстана Кайрат Абдрахманов, передает ТАСС.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня АРЦАХПРЕСС - По его словам, подтвердили свое участие в переговорах специальный посланник генсека ООН по Сирии Стаффан де Мистура, а также делегация Иордании. Ожидается, что США также направят своего высокопоставленного представителя для участия в качестве наблюдателя в очередном раунде переговоров астанинского процесса.
«Мы ожидаем от стран-гарантов в ближайшее время окончательное подтверждение об участии делегаций правительства Сирийской Арабской Республики, а также вооруженной сирийской оппозиции», - пояснил Абдрахманов.
Mеждународная встреча высокого уровня по урегулированию ситуации в Сирии состоится 4-5 июля в Астане.